GN 48/2020 Archiwum

Druh Mietek

Był społecznikiem i samorządowcem, któremu zależało na rozwoju małej ojczyzny, wsi Smęgorzów.

16 czerwca 2014 roku zmarł Mieczysław Kaczówka, prezes OSP Smęgorzów, sołtys wsi, niestrudzony orędownik powołania ludowego klubu sportowego we wsi. Pochowany został 18 czerwca. Spoczywa w Smęgorzowie.

Mieczysław Kaczówka urodził się 1 października 1945 r. W działalność Ochotniczej Straży Pożarnej zaangażowany był aktywnie od 1984 roku. Przez wiele lat pełnił różne funkcje w jednostce. Ostatnio był prezesem OSP Smęgorzów. Jak wspominają koledzy strażacy za jego kadencji jednostka w Smęgorzowie została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Założył żeńską i męską Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Za swoją działalność w maju 2014 roku Mieczysław Kaczówka został odznaczony jednym z najwyższych odznaczeń strażackich – Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza.

Jednym z pól działalności Mieczysława Kaczówki był sport młodzieżowy. Bardzo zależało mu na tym, by powołać do istnienia dla niej ludowy zespół sportowy. Pierwsze próby podejmowane były w 1992 roku, ale upadły z uwagi na kruchość kadr. Upór Mieczysława Kaczówki, wówczas sołtysa wsi i Łukasza Tabora doprowadziła do zwołania zebrania, na którym powołano komitet założycielski. Ludowego Klubu Sportowego CZARNI Smęgorzów.

Mieczysław Kaczówka w latach od 1994 do 2007 r. był sołtysem Smęgorzowa. Starał się pociągnąć, jednoczyć, aktywizować ludzi wokół ważnych zadań wiejskich jak wodociąg, sala gimnastyczna, remont szkoły. Dbał o tradycje i kulturę ludową. Organizował m.in. dożynki, grupę kolędniczą, pomagał w tworzeniu chóru parafialnego.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama