Nowy numer 48/2020 Archiwum

Pielgrzym Pani Massabejskiej

W styczniu minie pierwsza rocznica śmierci ks. prał. Czesława Konwenta. Przez 40 lat gorliwie służył Kościołowi tarnowskiemu.

Sporą część pracy duszpasterskiej poświęcił Porąbce Uszewskiej, gdzie był proboszczem. Był też dziekanem dekanatu wojnickiego, a także dekanatu Porąbka Uszewska. Jednak rozpoznawany był jako niestrudzony pielgrzym i dyrektor Diecezjalnego Biura Pielgrzymkowego w Porąbce Uszewskiej. Wyjazdy z nim były niezapomniane.

W ubiegłym roku, na łamach naszego „Gościa Tarnowskiego” mówił: „W swoim życiu czuję szczególną opiekę Pani Massabejskiej. Mam problemy z płucami. Gdy wróciłem z kliniki, poszedłem do groty i powiedziałem, że jeśli mam tu coś jeszcze do zrobienia, to trzeba byłoby pożyć. Panu Bogu dziękuję i za życie, i powołanie kapłańskie. Gdy w 1967 kończyłem IV LO w Tarnowie, miałem dylemat, czy iść do seminarium. I pamiętam, jak na dziękczynieniu po maturze, podczas Drogi Krzyżowej, kapłan prowadzący nabożeństwo przy 14. stacji powiedział: „grób jest pusty, bo Jezus zmartwychwstał i tę wiadomość nieśli po całym świecie apostołowie. Wśród was na pewno są osoby, które Bóg chce mieć, jako takich apostołów. Ale Bogu nie można powiedzieć: nie”. Te słowa były dla mnie kropką nad i”.

Ks. prałat mgr lic. Czesław Konwent urodził się 8 lipca 1949 roku w Faściszowej. Pochodził z parafii św. Idziego Opata w Zakliczynie. Egzamin dojrzałości złożył w Tarnowie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 27 maja 1973 roku. Jako wikariusz pracował w parafii Ropczyce, miał też zleconą troskę o budowę kaplicy w Ropczycach - Czekaju. W latach 1985 – 2001 pełnił urząd proboszcza parafii Porąbka Uszewska. Ponadto sprawował obowiązki dziekana dekanatu Wojnicz, a następnie dziekana dekanatu Porąbka Uszewska. Pełnił też funkcję diecezjalnego referenta do spraw środków społecznego przekazu. Dzięki jego staraniom zostało utworzone i rozwinęło swą działalność Diecezjalnego Biuro Pielgrzymkowe, którego był dyrektorem w latach 2001 – 2009 oraz od roku 2010. Razem z Biurem wiele pielgrzymował. Najczęściej do Lourdes, gdzie był ponad 150 razy.

Od 2003 roku był Kanonikiem Gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Bochni. W roku 2008 został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości, a w 2009 roku godnością Honorowego Kapelana Lourdes.

Zmarł 15 stycznia w szpitalu w Gorlicach.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama