GN 28/2018 Archiwum

Diecezja pamięta

Na Starym Cmentarzu w Tarnowie wyremontowano grobowiec kapłanów.

– Nagrobek odnowiła diecezja, a prace były konieczne – mówi biskup Stanisław Salaterski.

– Grobowiec był popękany, opadał. Został obłożony granitem, tak jak zezwolił na to konserwator zabytków. Uporządkowano też wnętrze, będzie można tam złożyć szczątki kilkunastu kapłanów – dodaje.

W grobowcu spoczywają: ks. Michał Rec, ks. Stefan Zalesiński, ks. Franciszek Gawlik, ks. Jan Paciorek, ks. Wojciech Kania, ks. Józef Brudz i ks. Jan Bochenek.

Ponadto w tym roku na cmentarzu komunalnym w Krzyżu dokonano ekshumacji szczątków czterech kapłanów i przeniesiono je do nowego grobowca. Kapłani zostali pochowani w latach pięćdziesiątych, a przybyli do diecezji z terenów lwowskich.

Ich szczątki zostały przeniesione z miejsca obok dawnego grobowca biskupa Franciszka Lisowskiego do nowego grobowca księży, przygotowanego na nowej części cmentarza powyżej klasztoru sióstr karmelitanek. Grobowce ziemne były w bardzo złym stanie. Bardziej godnym miejscem będzie grobowiec, który dotychczas był pusty – powiedział bp S. Salaterski.

W nowym grobowcu pochowano ks. Władysława Machetę, ks. Jana Dąbrowskiego, ks. Jana Pitrusa i ks. Juliana Lewickiego.


 

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma