Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wiara w pismach prorockich

Przede wszystkim prorok to ten, który ogłasza ludowi jaka jest Boża wola.

Prorocy byli więc ludźmi, którzy nie tylko upominali lud w imieniu Boga, ale poprzez nich Bóg prowadzi swój lud i coraz pełniej się objawia.

Ta troska proroków o wiarę Izraela nie była tylko jakimś formalnym upominaniem, ale przede wszystkim prorocy byli, jak powiedzieliśmy na początku, "Bożymi mężami", dzięki którym lud mógł we wierze iść za Bogiem. Oczywiście ich działalność i głoszenie Słowa w tej kwestii miało różne wymiary.

Dlatego zapraszam na następne spotkanie dotyczące tematu wiary w powiązaniu z prorokami. Będziemy mówić o tym jak prorocy walczyli o czystość wiary zwalczając kult obcych bogów oraz jak piętnowali formalizm religijny. Powiemy też o wielkich obietnicach dotyczących wiary przyszłego Izraela, jakie Bóg złożył przez proroków, a jakie spełniły się w Nowym Przymierzu.[1] por. Mały słownik języka polskiego, red. E. Sobol, Warszawa 1997, s. 710.

[2] T. Brzegowy, Prorocy Izraela, t. 1, Tarnów 1994, s. 13.

[3] Tamże, s. 47.

[4] J. Duplacy, Wiara, w: Słownik teologii biblijnej, red. X. Leon-Dufour, Poznań 1994, s. 1026.

[5] Obszerne informacje na temat osoby proroka patrz T. Brzegowy, Księga Izajasza. Rozdziały 1-12, NKB ST XXII/1, Częstochowa 2010, s. 45-50.

[6] J. Guillet, Bóg, w: Słownik teologii biblijnej, red. X. Leon-Dufour, Poznań 1994, s. 96.

 

« 6 7 8 9 10 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Do jakiej księgi Starego Testamentu nawiązuje autor Pierwszego Listu św. Piotra?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl

lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor