Nowy numer 48/2020 Archiwum

Historia sprzed 100 lat

Od 21 listopada film o bł. Karolinie wchodzi do kin. Niektórzy obejrzą go już w tę sobotę.

Przedpremierowy pokaz filmu (wejście za zaproszeniem) odbędzie się 15 XI w Niecieczy w ramach obchodów 100-lecia śmierci bł. Karoliny. Również tego dnia o godz. 11.30 w Zabawie zaplanowano spotkanie z producentem i reżyserem filmu „Karolina” oraz aktorami.

Ale już za tydzień - od 21 XI - w wybranych kinach zaprezentowany zostanie szerszej publiczności. Film będzie można obejrzeć w Gorlicach (kino Teatr Wiarus, ul. Jagiełły 5), Krynicy Zdroju (ul. Piłsudskiego 19) i Nowym Sączu (Sokół, ul. Jana Długosza 3). Natomiast od 28 XI w Bochni (Regis, ul. Regis 1) i Brzesku (Planeta, ul. Pomianowska 2b).

Na stronie www.karolina-film.pl na bieżąco aktualizowana jest lista kin, gdzie można obejrzeć film.

„Karolina”  to ciepła i mądra opowieść o pragnieniach i wyborach młodych ludzi, o problemach i dylematach dorosłych, o skomplikowanych historiach rodzinnych i o  odnajdywaniu drogi, także dzięki pomocy tych, którzy... dawno nie żyją.

To historia odkrywania, że świat prostych, uniwersalnych wartości wart jest odkurzenia i jest receptą na dobre, szczęśliwe życie.

Dwie przyjaciółki, osiemnastolatki Kaśka i Magda, kończą  liceum filmowe. Pomiędzy zabawą a korzystaniem z życia muszą jeszcze znaleźć czas na przygotowanie się do czekającego je egzaminu końcowego. Mają za zadanie przygotować etiudę filmową. Gdy nauczyciel podsuwa im temat, w pierwszej chwili buntują się. Chciały kręcić film o ważnych społecznie sprawach, o współczesnych problemach, chciały zmieniać świat, a tu trafia się im historia jakiejś wiejskiej dziewczyny sprzed 100 lat, która w bezsensowny sposób dała się zabić! Chcąc nie chcąc, wyruszają w drogę do Zabawy, gdzie żyła i zginęła ich bohaterka – Karolina Kózkówna.

Na początku nie potrafią się odnaleźć w historii Karoliny. Nie mogą jej zrozumieć. Po co młoda dziewczyna dała się zabić?  Jaki  jest sens jej wyboru? Dlaczego ich rówieśnica tak łatwo oddała życie? Dla jakich wartości? Co nią kierowało? Skąd czerpała siłę? I dlaczego Bóg na to pozwolił? Poszukiwanie odpowiedzi na wszystkie te pytania sprawia, że ich szkolne zadanie stopniowo przeradza się w fascynującą przygodę, a historia Karoliny nagle zaczyna mieć wpływ na życie ich i innych  bohaterów filmu. 

Tytułowa bohaterka filmu to Karolina Kózkówna, która równo 100 lat temu, w wieku 16 lat, została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, gdy broniła się przed gwałtem. Jej niezłomna postawa w obliczu śmierci i męczeństwo jest wstrząsem dla bohaterów filmowej opowieści, ale nie to ostatecznie wpływa na nich najbardziej. Karolina, ta młodziutka wiejska dziewczyna, żyła prosto, cicho, skromnie i bardzo zwyczajnie. Było jednak w jej życiu coś, co zwyczajnych ludzi czyni świętymi. To miłość. Jej życie przepełnione było miłością. Kochała  rodziców, rodzeństwo, bliźnich i wreszcie Boga. Czysta, piękna, wielka miłość; miłość, która niemal gorszy bohaterów wyciągniętych ze współczesnego świata, ale też urzeka. Właśnie do takiego życia, pełnego miłości, tęsknią bohaterowie filmu.

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Dariusz Regucki, który oparł swoją opowieść na historii życia Karoliny Kózkówny. Film toczy się na dwóch planach: historycznym i współczesnym. W podwójnej, głównej i tytułowej roli wystąpiła młoda aktorka Marlena Burian (role Kasi i Karoliny). Po raz pierwszy na dużym ekranie zagościło jeszcze dwoje aktorów: Barbara Duda (Magda) i Karol Olszewski (Przemek). Cała trójka debiutantów to absolwenci Liceum Aktorskiego w Krakowie. Towarzyszą im znakomici i cenieni aktorzy: Jerzy Trela, Dorota Pomykała, Anna Radwan, Maciej Słota, Piotr Cyrwus, Sebastian Oberc, Jacek Lecznar.

Powstanie filmu poprzedziła akcja internetowa, dzięki której  wiele osób zaangażowało się finansowo w jego powstanie, wiele też zadeklarowało wsparcie promocyjne w swoim środowisku, gdy obraz trafi na ekrany. (Na podstawie materiałów stowarzyszenia „Rafael”.)

Produkcja i dystrybucja filmu - stowarzyszenie „Rafael”.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama