Nowy numer 22/2023 Archiwum

Tarnów na podium przejdź do galerii

Zakończył się IV Ogólnopolski Konkurs Organowy Diecezjalnych Studium Organistowskich.

Z okazji Dni Cecyliańskich do Tarnowa przyjechali młodzi ludzie z całej Polski. - W tegorocznym konkursie wzięło udział 14 osób, z czego sześć z Tarnowa, a także z Kielc, Opola, Gliwic, Wrocławia - mówi ks. Grzegorz Piekarz, dyrektor Studium w Tarnowie, organizator konkursu.

Tegoroczną edycje wygrały ex aequo Justyna Pieprzka i Anna Chruściel, obie z Tarnowa. II miejsce, również ex aequo przyznano Aleksandrze Koncewicz z Opola i Patrykowi Pfeiferowi z Gliwic. III miejsce wywalczyła Katarzyna Sacha z Tarnowa. Wyróżnienie trafiło do Jakuba Kapały z Tarnowa.

- To mój pierwszy konkurs w życiu i jestem taka szczęśliwa z wygranej - mówi Justyna Pieprzka. - Nie spodziewałam się tego. Dla mnie wspaniałe było to, że mogłam grać dla kogoś, kto jest wielkim organistą i chciał mnie wysłuchać. Nerwy były ogromne, bo im więcej się umie, tym większa jest odpowiedzialność - dodaje.

Zaskoczenia i radości z wygranej nie kryła też Ania, studentka IV roku Diecezjalnego Studium Organistowskiego. - To mój pierwszy występ na organach, bo zazwyczaj biorę udział w konkursach fortepianowych. Jestem bardzo zaskoczona, bo nie do końca byłam zadowolona ze swego występu, gdyż na początku miałam problem ze skupieniem - zauważa.

Tarnowskie Dni Cecyliańskie zakończą się 22 listopada w liturgiczne wspomnienie św. Cecylii - patronki muzyki kościelnej.

W Tarnowie o 12.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. z okazji jubileuszu siedemdziesiątych urodzin ks. prof. dra hab. Andrzeja Zająca. - Chcemy podziękować ks. Zającowi za to, co zrobił dla muzyki sakralnej w naszej diecezji i nie tylko. Był on założycielem Chóru Chłopięcego Pueri Cantores Tarnovienses i przez 26 lat jego dyrygentem. Swoją wiedzę i muzyczną pasję od lat przekazuje studentom - dodaje ks. Piekarz.

Program dzisiejszych wydarzeń:

22 listopada 2014 r. Bazylika Katedralna, 12.00 - Msza św. - jubileusz 70 urodzin ks. prof. dra hab. Andrzeja Zająca

Celebrans: biskup tarnowski Andrzej Jeż; Śpiewy liturgiczne (połączone chóry): Chłopięcy Chór Katedralny PUERI CANTORES TARNOVIENSES, Chór Mieszany Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Tarnowie, Chór Męski CONCENTUS, organy: Sławomir Barszcz, dyrygent: ks. Grzegorz Piekarz

22 listopada 2014 r. Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie, sala org. nr 2, 14.30 - Recital organowy absolwentów DSO w Tarnowie z klasy organów ks. prof. dra hab. Andrzeja Zająca (wstęp wolny).

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast