Nowy numer 48/2020 Archiwum

Osoby nieustannego Adwentu

W 50. rocznicę ogłoszenia dekretu „Perfectae caritatis” Soboru Watykańskiego II papież ogłosił rok życia konsekrowanego. W sobotę wieczorem nastąpiła jego inauguracja w diecezji.

Uroczystości rozpoczęły się o 29 XI w kościele księży filipinów w Tarnowie, skąd osoby konsekrowane w procesji przeszły do katedry. Tam odprawione zostały Nieszpory połączone z czuwaniem modlitewnym. Głównym punktem spotkania była Msza święta, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej Jeż. – Osobę Jezusa, jak i Jego światło oświecające drogi ludzkiego życia dostrzegamy szczególnie mocno przez pryzmat życia osób konsekrowanych. Można by je nazwać osobami nieustannego adwentu, które swoim stylem życia przypominają innym o konieczności czuwania i oczekiwania na powrót Gospodarza, który na pewien czas użyczył nam domu doczesnego zamieszkania. Naśladowanie Chrystusa poprzez kroczenie drogą radykalizmu ewangelicznego jest rzeczywistym światłem wnoszonym w przestrzeń współczesnego świata – mówił w homilii pasterz Kościoła tarnowskiego.

– Rok życia konsekrowanego to oddanie hołdu osobom, które poświęciły się Bogu, okazja, aby bardziej docenić ich pracę i podziękować za ponoszony trud. Rok daje też nadzieję na nowe powołania, tym bardziej jest coraz mniej młodych, którzy idą do zakonu – mówi ks. dr Zbigniew Krzyszowski, wikariusz biskupi do spraw zakonnych.

Obecnie w diecezji mamy 28 zakonów męskich i 42 żeńskich.

 

ROK ŻYCIA KONSEKROWANEGO W DIECEZJI TARNOWSKIEJ - KALENDARIUM

2 lutego 2015 - Dzień Życia Konsekrowanego w Katedrze Tarnowskiej i całej diecezji.

26 kwietnia – 2 maja 2015 - tydzień powołaniowy poświęcony szczególnie promocji życia konsekrowanego.

Na przełomie czerwca i lipca 2015 - Uroczysta Msza św. i spotkanie Księdza Biskupa Ordynariusza z osobami konsekrowanymi pochodzącymi z naszej diecezji, a pracującymi poza jej granicami. Świadectwa osób konsekrowanych i imprezy towarzyszące temu spotkaniu – w Katedrze i obiektach katedralnych

Sierpień 2015 - udział osób konsekrowanych w Tarnowskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę – z konferencjami i katechezami poświęconymi życiu konsekrowanemu.

25-26 września 2015 r. w WSD w Tarnowie - Sympozjum naukowe poświęcone wszystkim aspektom życia konsekrowanego

2 lutego 2016 - Uroczyste zakończenie RŻK w Katedrze Tarnowskiej.

 

W ramach Roku Życia Konsekrowanego odbędą się również:

1. Czytanki na nabożeństwa okresowe poświęcone zakonnicom i zakonnikom, a w kontekście ich życia, różnym duchowościom, charyzmatom i formom życia zakonnego.

2. Prezentacje wszystkich zakonów pracujących na terenie naszej diecezji na falach Radia RDN i w artykułach na łamach diecezjalnego wydania Gościa Niedzielnego.

3. Katechezy szkolne na wszystkie poziomy edukacji, mające na celu przekazanie dzieciom i młodzieży rzetelnej wiedzy o życiu konsekrowanym.

4. Pielgrzymki do sanktuariów i miejsc związanych z życiem zakonnym.


 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama