Nowy numer 49/2020 Archiwum

Wybrani w Małopolsce i na Podkarpaciu

W regionie leżącym na terenie diecezji tarnowskiej odbyła się II tura wyborów.

W Małopolsce

W Tarnowie, największym mieście regionu, prezydentem został dotychczasowy wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela (PO). Jego rywalem był Kazimierz Koprowski (PiS). Różnica między Ciepielą a Koprowskim wyniosła 680 głosów. - Będziemy mocno współpracować, bo miasto potrzebuje zmiany wizerunku. To będzie ciężka praca, ponieważ każda decyzja będzie wymagała większości głosów. Najważniejszy jest Tarnów i dlatego damy radę! - powiedział Roman Ciepiela. Nie będzie łatwo mu rządzić, ponieważ większość mandatów w radzie miejskiej mają reprezentanci PiS.

Nie zmienił się prezydent Nowego Sącza. O fotel włodarza miasta ponownie startował Sławomir Nowak, który wygrał w II turze z Ludomirem Handzlem. Różnica głosów była jeszcze mniejsza niż w Tarnowie, bo wyniosła zaledwie 188 głosów „za” Nowakiem. - To była brudna kampania - mówią członkowie sztabu Sławomira Nowaka, który będzie mógł spokojnie rządzić miastem. W radzie ma większość, bo aż 15 mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość.  

Do reelekcji doszło w Brzesku i w Bochni. W Brzesku burmistrzem na kolejną kadencję został Grzegorz Wawryka, który pokonał Stanisława Pacurę. Z kolei w Bochni Mieczysław Kolawiński zwyciężył z Janem Balickim.

W 11 miejscowościach i gminach doszło do zmiany na fotelu burmistrza lub wójta. Zaskoczeniem była zmiana w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie burmistrzem był Stanisław Początek. Zastąpi go Krzysztof Kaczmarski.

Wójtem gminy Bochnia został Marek Bzdek. W Nowym Wiśniczu Małgorzata Więckowska zwyciężyła z Andrzejem Stańczykiem. Wójtem gminy Rzezawa został Mariusz Palej. Pokonał Józefa Słoninę.

W powiecie tarnowskim II tura wyborów odbyła się w Lisiej Górze, Pleśnej, Ryglicach, Rzepienniku Strzyżewskim, Tuchowie, Wojniczu i Wierzchosławicach. Wójtem w Lisiej Górze został Arkadiusz Mikuła, w Pleśnej Józef Kanapik, w Ryglicach Bernard Karasiewicz, w Rzepienniku Strzyżewskim Marek Karaś.

Adam Drogoś zostanie burmistrzem Tuchowa. Zmiana nastąpiła na fotelu wójta Wierzchosławic. Wiesława Rajskiego zastąpi Zbigniew Drąg. Wreszcie w Wojniczu burmistrzem został Tadeusz Bąk. Pokonał Jacka Kurka.

Zmiany nastąpią również na południu diecezji. W Krynicy burmistrzem został Dariusz Reśko, zaś w Piwnicznej Zdroju Zbigniew Janeczek. W Grybowie Paweł Fyda pokonał Piotra Piechnika.

Na Podkarpaciu

W dwóch największych miastach regionu Mielcu i Dębicy, leżących na terenie diecezji tarnowskiej, wybrano nowych włodarzy.

Zmiana nastąpiła na fotelu prezydenta Mielca. Dotychczasowy włodarz Janusz Chodorowski musiał ustąpić Danielowi Kozdębie, który uzyskał ponad 61 procent poparcia wyborców uczestniczących w II turze głosowania.

Jest też nowy burmistrz Dębicy. O fotel ubiegali się Mariusz Szewczyk i Mariusz Trojan. Zwyciężył Mariusz Szewczyk uzyskując ponad 60-procentowe poparcie wyborców.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama