Biskup tarnowski Andrzej Jeż spotkał się 3 stycznia z rzemieślnikami z całej diecezji.
Doroczne spotkanie opłatkowe rzemieślników odbyło się 3 stycznia w Tarnowie, w nowej siedzibie Izby Rzemieślniczej, którą przeniesiono do nowych pomieszczeń przy ul. Kochanowskiego.
- Staramy się działać jak najlepiej na rzecz warunków rozwoju rzemiosła oraz małej i średniej przedsiębiorczości. Niestety, nasze środowisko napotyka cały szereg przeszkód systemowych. Myślę tu m.in. o braku możliwości organizowania w niektórych zawodach egzaminów zawodowych, o małym wsparciu sprawy odbudowania szkolnictwa zawodowego przez funkcjonowanie niejasnych przepisów. Jako izba miniony rok musimy podsumować pozytywnie. Zwłaszcza w zakresie rozwoju naszej bazy w Tarnowie dla szkolnictwa zawodowego. Niemniej od 3 lat staramy się o zdobycie dofinansowania marszałkowskiego na drugą część hali, jak dotąd bezskutecznie – opowiada Jan Błaszkiewicz, prezes Izby Rzemieślniczej w Tarnowie.
W czasie spotkania bp Andrzej Jeż poświęcił nowe pomieszczenia izby. Później uczestniczył w spotkaniu opłatkowym z rzemieślnikami, którzy przyjechali do Tarnowa m.in. z Nowego Sącza, Limanowej, Bochni, Brzeska, Dębicy i Pilzna.
Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie zrzesza w cechach, spółdzielniach ponad 3000 rzemieślników, pracodawców, którzy dają zatrudnienie około 15 tys. pracownikom. 671 zakładów rzemieślniczych szkoli 1401 uczniów, którzy po ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu czeladniczego stają się fachowcami, w 70 proc. znajdując zatrudnienie w rzemiośle. Rocznie 100 pracowników uzyskuje tytuł mistrza.