Wiara według Ojców Kościoła

Czy Ojcowie Kościoła potrzebowali dowodów na istnienie Boga?

Prawdy wiary można zrozumieć?

Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, wpierw należy przypomnieć czym jest poznanie rozumowe. Święty Augustyn odróżnia rozum (ratio) jako władzę przeprowadzającą rozumowanie, od zrozumienia (intellectio), które jest już pojęciem prawdy uzyskanej w wyniku rozumowania[4].

Prawdy wiary można rozumem poznawać, analizować i to jest całkiem naturalne, czy wręcz konieczne bo: „każdy, kto wierzy myśli” (De praedestinatione sanctorum 2,5), a wiara jak już wspomniałem, polega na rozumnym przyzwoleniu (tamże).

Nie oznacza to przecież ich całkowitego i pełnego zrozumienia. Wiarą człowiek przyjmuje to, co Bóg objawia, ale to wcale nie oznacza, że w pełni to rozumie. Wiara wcale nie zakłada pełnego rozumienia i wiedzy, ale jest niezbędnym elementem w procesie poznawczym.

Św. Augustyn znalazł w Piśmie Świętym bardzo ciekawy tekst, który często przywołuje w tym kontekście. Tekst ten brzmi: „jeśli nie uwierzycie, nie zrozumiecie” („nisi credideritis, non intelligetis”)[5]. Wiara jest warunkiem wstępnym w całym procesie, ale zakłada przynajmniej pewien stopień zrozumienia. Należy być jednak przygotowanym na stopniowy i nigdy nie kończący się proces poznawczy.

« 7 8 9 10 11 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..