Nowy numer 24/2018 Archiwum

Akcja rozwija skrzydła przejdź do galerii

W Tarnowie 7 lutego odbyło się posiedzenie Rady Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Później prezesi i delegaci z oddziałów przeszli do auli w domu Jana Pawła II, gdzie dobyło się spotkanie, w czasie którego prezes DIAK Bożena Kwitowska przekazała biskupowi sprawozdanie z działalności AK w diecezji.

- Ważne jest by formacja duchowa w parafiach była i obejmowała członków Akcji Katolickiej, bo często stają oni, i inni świeccy, wobec zjawiska wypychania religii z przestrzeni publicznej czy też w ogóle odmawiania prawa do istnienia i trzeba być silnym oraz mieć argumenty, by obronić sprawę, której służymy - mówił biskup.

Zachęcił też świeckich, w tym członków Akcji Katolickiej do podejmowania różnych, nowych inicjatyw w parafiach.

- Wiemy, że najbardziej trwałe bywają te działania, które zostały zapoczątkowane przez świeckich. Wynikają one z potrzeby wewnętrznej, są bardziej trwałe, nośne i efektywne - dodał.

Poprosił też AK, by w parafiach starała się poprowadzić jakieś cykliczne wydarzenie, akcję, z którą mogłaby być - poza duchową formacją i szeroko rozumianą współpracą z hierarchią kościelną - identyfikowana. Takie działanie zdaniem biskupa mogłoby służyć marketingowi, być znakiem firmowym oddziału parafialnego, czymś, co zwraca uwagę innych będących na zewnątrz. Mogą to być działania edukacyjne, kulturalne, patriotyczne.

Bp Andrzej Jeż zaapelował o zaangażowanie się oddziałów i członków Akcji Katolickiej w organizację Światowych Dni Młodzieży. - To jest dla nas szansa, by zaangażować się, rozwinąć skrzydła - dodał.

- Obecnie mamy 187 oddziałów parafialnych Akcji Katolickiej. W ostatnim roku przybyły nam trzy nowe w Kobylu, Muchówce i Cerekwi. Mam głębokie przekonanie, że przed nami stoi wiele wyzwań, mamy co robić, a ciągle jednym z naszych głównych zadań jest przekonywanie świeckich, którzy stoją z boku do zaangażowania się, aktywności, nie tylko w Akcji, ale w Kościele w ogóle – mówi Bożena Kwitowska, prezes DIAK. Ten rok w działalności AK będzie szczególnie ważny, bo obchodzona będzie 20-lecie AK w diecezji. Obchody będą połączone z Forum Ruchów Katolickich, które odbędzie się w październiku.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma