Tarnowski

Tajemnica ojcostwa Boga

"Czyż to nie On jest twoim Ojcem, który cię stworzył i umocnił?" (Pwt 32,6)

W jaki zatem sposób opowiada o Bogu Stwórcy pierwsze biblijne opowiadanie o stworzeniu?

Pierwsze opowiadanie o stworzeniu, które jednocześnie rozpoczyna całą Biblię stanowi wyznanie wiary w Boga jako Stwórcę nieba i ziemi: „Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię” (Rdz 1,1). Pochodzący ze środowiska kapłańskiego poemat o stwórczym dziele Boga (Rdz 1,1-2,4a) został zbudowany w oparciu o cyklicznie powtarzający się schemat strukturalny: wstęp, zasadnicza część opowiadania oraz jego konkluzja. Tę zwartą i harmonijną budowę cechuje paralelizm stwarzanych dzieł oraz opisujących je formuł, a także symbolika numeryczna, gdyż sam opis stworzenia został wpisany w siedmiodniowy porządek tygodnia. Sama struktura literacka każdego ze stwórczych dni również została zbudowana z siedmiu elementów, co służy podkreśleniu harmonii i piękna Bożego dzieła. Sześć dni stworzenia opowiadających o stwórczej aktywności Boga wyraźnie dzieli się na dwie równe części, z których pierwsza przedstawia rozdzielanie przestrzeni wszechświata (światłość i ciemność, wody powyżej i poniżej sklepienia, „sucha powierzchnia” i „zbiorowisko wody – morze”), natomiast druga mówi o wypełnianiu tych wydzielonych obszarów odpowiednimi stworzeniami. Uroczyste wyznanie wiary, którym zaczyna się Pismo Święte stwierdza fundamentalną prawdę, że Bóg stworzył wszechświat, a więc wszystko, co istnieje jest zależne od Stwórcy (Rdz 1,1). Boże działanie w wersecie otwierającym Biblię zostało opisane czasownikiem „stwarzać” (hebr. bārā’), które Biblia hebrajska odnosi tylko do Boga, a więc podmiotem tego aktu może być tylko jeden jedyny Stwórca. Już żydowscy uczeni wyjaśniali, że słowo bārā’ oznacza stworzenie „czegoś” z „niczego”. Późniejsze teksty greckie Starego Testamentu odwołując się do początków wszechświata i człowieka mówią wprost o stworzeniu z niczego (2Mch 7,28; Mdr 13,1-5), co chrześcijańska teologia zdefiniowała za pomocą łacińskiej formuły: „creatio ex nihilo”. W tym pierwszym zdaniu Biblii Bóg został ukazany jako Stwórca, który nie potrzebuje niczego, by powołać do istnienia wszystko. Wszechświat został stworzony dzięki wszechmocnemu słowu Boga. Warto w tym miejscu nadmienić, że w pierwszym opowiadaniu o stworzeniu sformułowanie: „i rzekł Bóg” (hebr. wajjō’mer ʼelōhîm) pojawia się dziesięciokrotnie (Rdz 1, 3.6.9.11.14.20.24.26.28.29), w czym można widzieć symbol doskonałości Bożego dzieła. W ten sposób uwyraźniono różnicę między pozabiblijnymi opowiadaniami o stworzeniu (kosmogonie), opowiadającymi o początkach świata i ludzkości w kontekście walk, jakie pogańskie bóstwa musiały toczyć między sobą lub siłami natury, by mogło zaistnieć jakieś dzieło (mezopotamskie eposy: „Gilgamesz”, „Enuma elisz”, „Atrachasis”), a wiarą w jedynego Boga Stwórcy wszystkiego, który nie musi z nikim walczyć o realizację swoich stwórczych planów, powołując do istnienia swym wszechmocnym słowem doskonałe i pełne harmonii dzieło stworzenia.

« 2 3 4 5 6 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl