Nowy numer 48/2020 Archiwum

Polskie i katolickie skarby

Na ratowanie zabytków kultury narodowej i sakralnej diecezja dostanie ponad 3 mln zł.

Kolejne zabytkowe świątynie w diecezji tarnowskiej będą remontowane. Pieniądze na prace konserwatorskie pochodzą od samorządu województwa małopolskiego oraz Ministerstwa  Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z ministerialnej puli 80 mln zł na remonty zabytków w diecezji tarnowskiej przeznaczono ponad 3 mln zł.

- To spore dofinansowania, po kilkaset tysięcy złotych. Cieszymy się, że będą to kontynuacje prac rozpoczętych w poprzednich latach. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego szczególnie cenione są wnioski o dofinansowanie prac przy zabytkach drewnianych. Spośród 13 dofinansowanych prac aż 10 dotyczy drewnianych kościołów. Cieszę się też, że zostały dostrzeżone kościoły niedawno wpisane na listę UNESCO. Prace konserwatorskie będą prowadzone w cerkwiach w Brunarach, Kwiatoniu i Powroźniku - mówi ks. dr Piotr Drewniak, diecezjalny konserwator zabytków.

Samorząd województwa małopolskiego przeznaczył 3,5 mln zł na konserwację zabytków. Prawie 1,4 mln zł to dofinansowanie prac w kościołach diecezji tarnowskiej.

W tym roku uda się przeprowadzić ok. 50 remontów i prac konserwacyjnych. Dotacja zostanie przekazana m.in. na remont stropu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Wiśniczu, drewnianych słupów podtrzymujących strop kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Moszczenicy oraz remont faset w kaplicy klasztornej w Białym Klasztorze sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowym Sączu. 

- Dotacje wynoszą po kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To duże wsparcie dla parafii. Będą to najczęściej prace we wnętrzach świątyń - konserwacje ołtarzy, obrazów, polichromii, stacji drogi krzyżowej - dodaje ks. Drewniak.

Diecezja tarnowska liczy jeszcze na dotacje od Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ponadto rozstrzygnięte zostaną także konkursy na Podkarpaciu u konserwatora zabytków i w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

Posłuchaj ks. Piotra Drewniaka:

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama