15 marca w klasztorze ojców redemptorystów w Tuchowie odbyły się obchody 34. rocznicy podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich.
Odbywają się one tu regularnie od wielu lat i i zawsze są okazją do zabrania głosu w sprawach dotyczących polskiej wsi i jej problemów.
Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie podpisano z 18 na 19 lutego 1981 roku w Ustrzykach Dolnych oraz 20 lutego 1981 roku w Rzeszowie po 50 dniach ogólnopolskiego strajku chłopskiego. Jednym z głównych postulatów porozumienia była rejestracja NSZZ RI „Solidarność”, a także szereg żądań ekonomiczno-socjalnych.
– Porozumienia wywarły ogromny wpływ na losy polskiej wsi, a w konsekwencji na przemiany mające przynieść naszej Ojczyźnie wolność. Podpisanie tych dokumentów zakończyło trwający półtora miesiąca strajk okupacyjny rolników, którzy domagali się między innymi gwarancji nienaruszalności chłopskiej własności wraz z prawem do dziedziczenia, zrównania w prawach rolników indywidualnych z sektorem państwowym i spółdzielczym, zniesienia ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi i wiele innych postulatów, które w wolnej Polsce stały się podstawą demokratycznego Państwa Polskiego. Pamięć o tych wydarzeniach oraz zaangażowanych w nie ludziach jest ciągle żywa, a określanie tego porozumienia jako „konsytuacja polskiej wsi”, jest niezwykle trafna – mówił sygnatariusz porozumień Władysław Żabiński.
Podczas spotkanie posadzono też „dąb pamięci”, który ma przypominać starania polskich rolników o wprowadzenie zmian w polskim ustawodawstwie.
„Gość Niedzielny” patronował wydarzeniu.