Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dwie rocznice

W regionie trwają już obchody rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

W tym roku przypada 75. rocznica zbrodni katyńskiej i 5. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. 

Już we czwartek, 9 kwietnia, w filii Muzeum Regionalnego w Jadernówce otwarta została wystawa „Mieleccy Katyńczycy – zbrodnia i pamięć” i odbyła się tam też promocja książki Jerzego Skrzypczaka „Nierozstrzelana pamięć. Mielecki słownik katyński”.

W Nowym Sączu dziś, 10 kwietnia, zaczęły się uroczystości jubileuszowe w holu Ratusza, gdzie pod tablicą złożono kwiaty. O 8.41 zabrzmiał syreny alarmowe. O 9.15 w kościele pw. św. Kazimierza odprawiona została Msza św. w intencji ofiar. Po modlitwie władze samorządowe miasta i powiatu oraz delegacja Związku Sybiraków złożyły wiązanki kwiatów pod Tablicami Katyńskimi.

Oficjalne uroczystości w Mielcu 10 kwietnia rozpoczęły się Mszą św. koncelebrowaną w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej o godz. 11.00 w Bazylice Mniejszej pw. św. Mateusza w Mielcu. Po niej odbędzie się odsłonięcie i poświęcenie odnowionej Ściany Katyńskiej, na której znajdzie się przeszło 30 nowych tabliczek z nazwiskami osób związanych z powiatem mieleckim. Około 13.00 na Cmentarzu Komunalnym w Mielcu zapalone zostaną znicze i złożone wiązanki kwiatów przy Pomniku Sybiraków i przy grobie śp. posła Leszka Deptuły, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

W Bochni 10 kwietnia o godz. 18 w Bazylice św. Mikołaja odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji wszystkich ofiar katastrofy. Po Eucharystii na trasie Bazylika – pomnik katyński przejdzie Marsz Pamięci, na który serdecznie zapraszają organizatorzy – Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Brzeskie uroczystości rozpoczną się o godzinie 17 w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym, gdzie otwarta zostanie wystawa „Pozostaną w naszej pamięci”. Wystawa czynna będzie do 23 kwietnia. O godzinie 19 w kościele pw. św. Jakuba odbędzie się Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po niej pod tablicą pamiątkową przed kościołem złożone zostaną kwiaty.

Tradycyjnie już uroczystości w Tarnowie uroczystości rocznicowe rozpocznie o godz. 18 Msza św. w intencji ofiar w kościele bernardynów. Po niej zaplanowano przemarsz pod Tablicę Smoleńską na Placu Ofiar Katynia, gdzie odśpiewany zostanie Mazurek Dąbrowskiego, odczytany Apel Pamięci, złożone zostaną kwiaty, zapalone znicze i odmówione modlitwy. 
 

O pomniku ofiar zbrodni katyńskiej w Damienicach pisaliśmy: TUTAJ.
O zeszłorocznych obchodach w Sufczynie: TUTAJ.
O obchodach w Koniuszowej: TUTAJ.
Jak wyglądały tarnowskie obchody w 2013 roku: TUTAJ.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama