Nowy numer 48/2020 Archiwum

Czarno-biały papież przejdź do galerii

Obrazy Marty Odbierzychleb będą przypominać czytelnikom dąbrowskiej biblioteki św. Jana Pawła II.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się wernisaż obrazów Marty Odbierzychleb.

Artystka zaprezentowała 15 portretów Jana Pawła II. – Z tematem moich obrazów muszę być emocjonalnie związana, a postać Jana Pawła II jest mi bardzo bliska, więc miałam wielką przyjemność malować jego portrety – mówi Marta Odbierzychleb.

Uczestnicy wernisażu mogli obejrzeć cykl portretów pokazujących Jana Pawła II na różnych etapach jego życia. – Jego twarz wyrażała w zależności od wieku różne emocje. Kiedy był młody, miał ten błysk w oku. Potem pojawiało się zatroskanie, zadumanie. Najbliższy mi jest Jan Paweł II cierpiący, z krzyżem, dźwigający na barkach niepokoje współczesnego mu świata. Jak jestem kolorystką, tak przy portretach Jana Pawła II zastosowałam wręcz monochromatyczną gamę kolorów. Jan Paweł jest dla mnie postacią tak czytelną, że aż czarno-białą, osobą, w której nie ma żadnego zafałszowania – dodaje artystka.

Wystawa nosi tytuł „Moje wspomnienia”. Przywołuje osobiste spotkania autorki z Janem Pawłem II podczas pielgrzymek do Polski, wizyt malarki w Rzymie. – Byłam nauczycielką plastyki, więc moi uczniowie też malowali Jana Pawła, uczestniczyli w wielu konkursach. A kiedyś, w 2003 roku, postanowiliśmy zebrać wszystkie prace dzieci, oprawić je i wysłać do Watykanu – wspomina Marta Odbierzychleb.

W przygotowanie wernisażu włączyło się gimnazjum nr 1 im. Jerzego Brauna z Dąbrowy Tarnowskiej. Młodzież zaprezentowała program multimedialny o Janie Pawle II, ukazując najważniejsze cechy jego osoby i pontyfikatu. – Od lat prezentujemy postać naszego papieża w różny sposób, czując jego opiekę, obecność – mówi dyrektor biblioteki Jadwiga Kusior.

Uczestnicy wernisażu mieli okazję nie tylko zobaczyć cykl portretów, ale zatrzymać się przy wybranych przez siebie pracach. – Niektóre są bardzo realistyczne, inne niedopowiedziane, z nutą tajemnicy, bo czy można ująć człowieka w całej jego prawdzie? – pyta retorycznie pani Maria. Wystawa będzie czynna do 30 maja w godzinach otwarcia biblioteki.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama