Prawa miejskie nadał miejscowości w 1565 roku król Zygmunt August.
Z okazji jubileuszu Limanowej Rada Miasta podjęła trzy uchwały. Jedną o święcie miasta, kolejną - o ustanowieniu hejnału.
- Hejnał dla każdego miasta jest swoistą wizytówką, nadaje mu niepowtarzalną tożsamość i jest wręcz nieodzownym elementem imprez i spotkań. Przyjęcie Hejnału Limanowej daje miastu możliwość na uzupełnienie luki, która powstała przez jego brak. Hejnał skomponował śp. Ludwik Mordarski, limanowski muzyk, kompozytor i dyrygent. Założyciel i długoletni kierownik i choreograf Zespołu Regionalnego „Limanowianie” oraz wieloletni dyrygent orkiestry „Echo Podhala”. Rodzina zmarłego nieodpłatnie przekazała prawa autorskie do kompozycji Hejnału Limanowej Miastu Limanowa - napisano w uzasadnieniu uchwały o hejnale.
Rada miasta podjęła również uchwałę o nadaniu tytułu honorowego obywatela Limanowej bp. Andrzejowi Jeżowi. Bp Jeż jest pierwszym honorowym obywatelem miasta.
- Jestem wielce zaszczycony przyjmując ten wielki dar. Bardzo serdecznie dziękuję panu burmistrzowi za onieśmielającą mnie laudację, która w sumie jest laudacją wszystkich państwa, gdyż tak jak powiedziałem kiedyś, jestem częścią tego społeczeństwa. W tym honorowym obywatelstwie mieszczą się tysiące Limanowian przez te długie pokolenia, które wpłynęły na moją duchowość, moje różnego rodzaju zainteresowania, nawyki, na bogactwo duchowe i intelektualne. Chciałem podziękować Radzie Miasta z panią przewodniczącą na czele, za ten ryzykowny wybór. Będę starał się ten tytuł nosić zawsze z wielką estymą, wielką radością i poczuciem ogromnego obowiązku - powiedział biskup podczas uroczystości nadania tytułu.
Nadanie tytułu miało miejsce podczas uroczystej sesji Rady Miasta. Obchody jubileuszu lokacji Limanowej uświetniły występy uczniów Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 oraz limanowskich artystów i zespołów. W intencji miasta i mieszkańców zostały odprawione Msze św. we wszystkich limanowskich parafiach.