Nowy numer 4/2019 Archiwum

1,5 miliona rozdane

23 kościoły w diecezji tarnowskiej będą dalej odnawiane. Pieniądze pochodzą od Małopolskiego Konserwatora Zabytków.

Prawie półtora miliona złotych wynosi kolejna pula pieniędzy na remonty zabytkowych kościołów w diecezji tarnowskiej. Takie dofinansowanie do prac konserwatorskich przyznał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie dla 23 świątyń.

Kolejny raz okazało się, że priorytetem są kościoły drewniane. Dzięki dotacjom prace konserwatorskie będą m.in. w Pisarzowej, Iwkowej, Zawadzie, Męcinie, Tylmanowej, Łukowicy i Tabaszowej.

Największa suma, 200 tys. zł przeznaczona jest na konserwację polichromii w gotyckim kościele w Łapczycy. Dzięki otrzymanym dotacjom pozostałe parafie będą mogły wykonać m.in. konserwacje ołtarzy, obrazów, polichromii, stacji Drogi Krzyżowej czy portali. 100 tys. zł to dofinansowanie do wymiany pokrycia wieży kościoła w Pisarzowej, natomiast 45 tys. zł dotacji przeznaczone zostanie na konserwację ścian drewnianego kościoła w Wojniczu.

Ks. dr Piotr Drewniak, diecezjalny konserwator zabytków cieszy się, że kolejne prace będą w cerkwi w Powroźniku, która jest wpisana na listę UNESCO.

- Dzięki dofinansowaniu w wysokości 50 tys. zł w tej zabytkowej świątyni będzie możliwa konserwacja ikon. Cerkiew w Powroźniku należy do najstarszych łemkowskich cerkwi. Jej wyposażenie jest bardzo cenne, pochodzi z XVII wieku - dodaje.

Ponadto w tym roku parafie diecezji tarnowskiej otrzymały na remonty zabytków już ok. 4,5 mln zł. Pieniądze pochodzą od samorządu Województwa Małopolskiego i Ministerstwa  Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Razem więc pula przeznaczona na prace konserwatorskie w zabytkowych świątyniach na terenie diecezji tarnowskiej wynosi ok.  6 milionów złotych.

Diecezja tarnowska liczy jeszcze na dotacje od konserwatora zabytków na Podkarpaciu i z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy