Nowy numer 48/2020 Archiwum

Co pamiętają sądeczanie?

Centrum Edukacji Młodzieży Kana w Nowym Sączu zaprasza do poznawania św. Jana Pawła II.

Sądecka Kana rozpoczęła realizację projektu „Trzeba iść po śladach… – św. Jan Paweł II w pamięci Sądeczan”.

– Nasze Centrum od dobrych kilku lat promuje nauczanie Jana Pawła II w naszym mieście. W tym roku zaplanowaliśmy projekt edukacyjny, który wsparł samorząd województwa małopolskiego, poświęcony m.in. książce papieża „Pamięć i tożsamość – mówi Anna Zwolińska, szefowa Kany.

W ramach projektu odbyło się modlitewne spotkanie – spektakl „Crux Christi” na podstawie nabożeństwa ułożonego przez ks. Karola Wojtyłę, kiedy był wikariuszem w par. św. Floriana w Krakowie. – Spektakl przygotowała młodzież z par. św. Kazimierza pod kierunkiem ks. Mateusza Kaźmierka – dodaje Anna Zwolińska.

Wydarzeniem było konwersatorium w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu na temat „Wychowanie patriotyczne do udziału w polityce – element narodowy: wspólne terytorium, wspólny język, wspólna pamięć, wspólny cel”. Konwersatorium poprowadził ks. dr hab. Piotr Łabuda.

Kana chce trafić do szerszej grupy mieszkańców Sądecczyzny przez wystawę plenerową na sądeckim rynku, przybliżającą najważniejsze treści „Pamięci i tożsamości” Jana Pawła II. – Wystawę już teraz wiążemy z przyszłą 1050. rocznicą chrztu Polski. Zaś najbliższe konwersatorium odbędzie się 18 maja, w dzień urodzin ojca św. – mówi szefowa Kany.

Na otwarcie wystawy przyszła Joanna Szafran. – W mojej pamięci „Jan Paweł II” to spotkanie z nim w Starym Sączu, gdzie byłam z rodzicami, to również spotkanie z jego nauczaniem. Jako filolog polski mam częsty kontakt z tekstami Jana Pawła II – mówi sądeczanka.

Starosądeckie spotkanie z Janem Pawłem II przeżywała w wieku 6 lat Joanna. – To jedno z najważniejszych wydarzeń w moim życiu. Byłam tam z ojcem i siostrą. Należę do pokolenia, któremu udało się osobiście poznać Jana Pawła II, ale wciąż pozostaje mi poznawanie jego tekstów. Ojciec św. może dziś fascynować młode pokolenie swoją niezłomnością, odwagą w głoszeniu poglądów, swoją aktywnością, niezmordowanie, charyzmą, pociąganiem za sobą tłumów – podkreśla uczestniczka wernisażu wystawy, którą będzie można oglądać na sądeckich Plantach do 20 maja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama