Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Patron zwycięstwa przejdź do galerii

8 maja czcimy św. Stanisława ze Szczepanowa, patrona Polski.

Główne uroczystości ku czci św. Stanisława odbywają się w Szczepanowie, miejscu narodzin świętego, od 3 maja, kiedy to rozpoczął się tygodniowy odpust.

Codziennie do szczepanowskiej bazyliki przybywali pielgrzymi z całej diecezji, reprezentujący również różne grupy zawodowe, ruchy i stowarzyszenia katolickie.

Najważniejsza uroczystość odpustowa miała miejsce 8 maja. Bp Andrzej Jeż poświęcił odnowioną kaplicę narodzenia św. Stanisława, gdzie przechowywany jest pień dębu, pod którym przyszedł na świat patron Polski.

Spod kaplicy narodzenia wyruszyła następnie uroczysta procesja z relikwiami św. Stanisława oraz świętych i błogosławionych do bazyliki św. Marii Magdaleny i św. Stanisława.

Procesja ta została zapoczątkowana w 2003 roku i odbywa się w przededniu uroczystości na Skałce.

Po procesji bp Andrzej Jeż przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej przez księży kanoników kapituł katedralnej z Tarnowa, kolegiackich z Bochni, Nowego Sącza i Wojnicza oraz księży z diecezji. W modlitwie uczestniczyli alumni V roku WSD razem z przełożonymi.

W procesji i Mszy św. wzięli również udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, pielgrzymi i parafianie szczepanowscy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma