GN 48/2020 Archiwum

Pięć dni przejdź do galerii

Od 1 do 6 VI obraz Pana Jezusa i relikwie św. Jana Pawła II i św. s. Faustyny znajdują się w tarnowskim seminarium duchownym. Uroczystościom na powitanie przewodniczył bp Andrzej Jeż.

– Te dni traktujemy jako rekolekcje – mówi ks. dr hab. Andrzej Michalik, rektor WSD w Tarnowie. – Zachęcaliśmy kleryków, aby dobrze wykorzystali ten wyjątkowy czas, podarowany nam wszystkim. Ale wspólnota seminaryjna to nie tylko klerycy, to również księża profesorowie, siostry zakonne, osoby świeckie. Wszyscy są zaproszeni do udziału w peregrynacji i modlitwy – podkreśla ksiądz rektor.

Peregrynacja wpisała się w codzienne życie alumnów. – Klerycy mają ostatni tydzień wykładów, są zaliczenia, więc ten program został dostosowany do ich obowiązków – podkreśla. Każdego dnia rano odmawiana jest litania do Bożego Miłosierdzia połączona z medytacją. O godz. 15.00 koronka, przygotowywana przez poszczególne roczniki, a o 20.00 nabożeństwo animowane przez grupy seminaryjne. W nocy z piątku na sobotę odbędzie całonocne czuwanie, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. – Klerycy codziennie mają też lectio divina i zachęcaliśmy ich, aby było ono oparte o te fragmenty Ewangelii, gdzie to miłosierdzie Boże ujawnia się w sposób szczególny – dodaje ks. A. Michalik.

Przygotowanie do uroczystości było nieco inne niż w parafiach. Nie było bezpośrednich rekolekcji, bo klerycy w ciągu roku formacyjnego mają dwie serie rekolekcji. Odbywają się one jesienią i w Wielkim Poście. – Natomiast ojcowie duchowni zdecydowali, że wszystkie, kwartalnie dni skupienia, jakie odbywają się w seminarium, nawiązują tematycznie do Bożego Miłosierdzia w różnych jego wymiarach. Nie tylko w teologicznym. Ważne jest bowiem, co podkreślał Jan Paweł II, aby rozbudzać wyobraźnię miłosierdzia, aby to miłosierdzie, które otrzymujemy od Pana Boga przekładać na język codzienności, na praktykę – dodaje.

W seminarium kult do Bożego Miłosierdzia rozwija się od wielu lat. Od lat 90. ub. w. działa Bractwo Miłosierdzia, ponadto w każdy piątek, w ramach nabożeństwa wieczornego odmawiana jest koronka.

6 VI obraz wraz z relikwiami zostanie przewieziony do Domu Biskupiego w Tarnowie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama