GN 48/2020 Archiwum

Paradny marsz przejdź do galerii

Małopolska po raz trzeci gości najlepsze drużyny z klas mundurowych z całej Polski.

16 drużyn z klas mundurowych, które zwyciężyły w eliminacjach wojewódzkich, rozpoczęło rywalizację w III Ogólnopolskim Przeglądzie Musztry Paradnej.

Przegląd odbywa się w Tarnowie 6 i 7 czerwca. Reprezentanci 16 województw uczestniczyli najpierw w sesji popularno-naukowej poświęconej zasadom noszenia umundurowania i odznak wojskowych oraz walorom turystycznym regionu tarnowskiego. Sesja odbyła się w auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

– Chcieliśmy pokazać naszym gościom bogactwo historii i teraźniejszości naszego regionu. W regionie tarnowskim istnieje 29 szkół, w których są klasy mundurowe. Ważne jest to, by te szkoły, klasy wyrabiały w uczniach szacunek do symboli narodowych, kształtowały w nich postawę obywatelską, uczyły tradycji patriotycznych, narodowych – mówi Urszula Blicharz z tarnowskiej delegatury małopolskiego kuratorium.  

Z auli w paradnym szyku młodzi przeszli pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie miała miejsce ceremonia wojskowa, wciągnięto flagę na maszt, odśpiewano hymn narodowy i złożono wiązanki kwiatów.

Ulicą Wałową uczestnicy przeglądu przedefilowali na rynek. Tu miał miejsce pierwszy etap przeglądu. Drużyny zaprezentowały program obowiązkowy. – Program obowiązkowy składa się z różnych elementów, które wykonuje drużyna w zależności od rozkazu dowódcy. To mogą być m.in. występowanie z szeregu, tworzenie dwuszeregu, marsz, zwroty, zaginanie skrzydeł, oddanie honorów - mówią reprezentanci województwa wielkopolskiego, uczniowie Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie.

Z województwa małopolskiego do finału zakwalifikowała się drużyna z Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach, która zajęła I miejsce w przeglądzie wojewódzkim. Na prawach gospodarzy w finale ogólnopolskim znalazła się drużyna z XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie. – Nasza drużyna składa się z 12 osób i dowódcy. Do dzisiejszego przeglądu ćwiczyliśmy pół roku. Musztra uczy gry zespołowej, polegania na drugiej osobie, dyscypliny – mówią Filip, Klaudia i Daria.

7 czerwca na tarnowskim rynku odbędzie się drugi etap przeglądu. Tym razem drużyny przedstawią 10-minutowy program dowolny. Przegląd zakończy rozdanie nagród i dyplomów.

Małopolska po raz trzeci gości najlepsze drużyny z klas mundurowych z całej Polski. W 2014 roku Ogólnopolski Przegląd Musztry Paradnej odbył się w Brzesku. Pisaliśmy o tym tutaj. Zobacz również galerie zdjęć z ubiegłorocznego konkursu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama