Tarnowski

Wierzę w Boga Ojca

Prawdziwy Bóg to Bóg jest Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba, Bogiem Mojżesza i proroków, a przede wszystkim Bogiem Jezusa Chrystusa.

Jezus Chrystus w swojej osobie, w słowach i czynach objawia miłosierne oblicze Ojca „bogatego w miłosierdzie” (Ef 2,4), który pochyla się nad człowiekiem, wzywa do nawrócenia, leczy duszę i ciało. Dzieła miłosierdzia są znakiem nadejścia Królestwa Bożego: „niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci zostają oczyszczeni i głusi słyszą; umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię” (Łk 7,22). Miłosierdzie Ojca ilustrują przypowieści o zaginionej owcy, zgubionej drachmie, a przede wszystkim o marnotrawnym synu przy­garniętym w otwarte ramiona dobrego i przebaczają­cego ojca (por. Łk 15). Przywołując słowa proroka Ozeasza (por. Oz 6,6) Jezus powtarza: „Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: «Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary»” (Mt 9,13).

Szczytem objawienia Bożego miłosierdzia jest misterium paschalne. Jezus ofiaruje  swoje życie jako ofiarę przebłagalną za grzechy wszystkich ludzi. Dzieło Jezusa jest odpowiedzią miłości Syna na miłość Ojca. Papież Franciszek, kontynuując dzieło św. Jana Pawła  II uczy, że: „Miłosierdzie […] jest słowem-kluczem do wskazania działania Boga wobec nas. On nie ogranicza się do potwierdzenia swojej miłości, ale czyni ją widoczną i namacalną. Miłość nie może być przecież abstrakcyjnym słowem. Z samej swej natury jest ona konkretnym życiem: to intencje, zachowania, postawy, które przyjmuje się w codzienności. Miłosierdzie Boga jest Jego odpowiedzialnością za nas. On czuje się odpowiedzialnym, to znaczy: pragnie naszego dobra i chce nas widzieć szczęśliwymi, napełnionymi radością i pokojem. Na tejże właśnie długości fali powinna zostać dostrojona i zorientowana miłość miłosierna chrześcijan. Tak, jak kocha Ojciec, tak też powinni kochać i synowie. Jak On jest miłosierny, tak też i my jesteśmy wezwani, by być miłosierni: jedni wobec drugich”[19].

Miłość jest więc naturą Boga. Człowiek będący obrazem Boga jest powołany do tego, aby świadczył o miłosierdziu, aby sam stawał się miłosierdziem: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6,36). Zadaniem człowieka jest naśladowanie doskonałej miłości Ojca: „Bądźcie więc wy doskonali, jak dosko­nały jest Ojciec wasz niebieski” (Mt 5,48)[20].

« 7 8 9 10 11 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl