Nowy numer 48/2020 Archiwum

120 lat dębickiej ''Dwójki''

17 czerwca uroczystą Mszą św. w kościele pw. Ducha Śwętego w Dębicy rozpoczęły się obchody 120-lecia działalności Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Dębicy jest jedną z najstarszych szkół w Dębicy. Została założona wiosną 1895 roku jako szkoła żeńska, wchodząca w skład szkoły mieszanej.

Od 1904 roku uzyskała niezależność i funkcjonowała jako samodzielna szkoła żeńska.

Początkowo mieściła się w budynku przy kościele i na dawnej wikarówce, a następnie w wynajętym budynku położonym obok mleczarni za karczmą Mahlera.

W 1911 roku Rada Szkolna zakupiła grunt pod budowę ludowej szkoły żeńskiej.

W 1926 roku odbyło się uroczyste poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek szkoły. W 1929 roku nauczyciele i młodzież szkolna byli świadkami przybycia do Dębicy prezydenta Ignacego Mościckiego.

Nowy budynek szkoły, który posiadał 10 sal lekcyjnych oddano do użytku w 1930 roku. Od 1958 roku szkoła zaczęła funkcjonować jako placówka koedukacyjna, a w 1975 roku po raz pierwszy otrzymała oficjalnie swojego patrona, którym został generał Karol Świerczewski. 11 maja 1991 roku szkoła otrzymała nowego patrona, którym została Królowa Jadwiga.

– Każdy jubileusz nie tylko przywołuje piękne wspomnienia minionych lat, ale skłania także do refleksji nad mijającym czasem. 120 rocznica powstania naszej placówki to doniosłe wydarzenie. Stanowi ono okazję do wspomnień, które towarzyszą nam w życiu i na zawsze pozostaną w naszych sercach, ponieważ są pomostem między przeszłością a teraźniejszością – mówiła podczas jubileuszowego spotkania Dorota Piękoś, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy.

W uroczystościach uczestniczył burmistrz Mariusz Szewczyk. – Nich to wyjątkowe święto będzie dla Państwa chlubą i powodem do dumy z dotychczasowych dokonań, osiągnięć i sukcesów. Życzę dalszego pomyślnego rozwoju, wiele satysfakcji z podejmowanych wyzwań, a także  sukcesów dydaktycznych i wychowawczych oraz pomyślności w życiu osobistym – mówił Mariusz Szewczyk.

Gratulacje od burmiastrza Dębicy   Gratulacje od burmiastrza Dębicy
Marzena Mordarska-Czuchra
Urodzinowy tort "2"   Urodzinowy tort "2"
Marzena Mordarska-Czuchra

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama