Nowy numer 3/2021 Archiwum

Napędza ich Duch Święty przejdź do galerii

Na kursach Alpha działa Boża łaska oraz dzieją się małe i wielkie cuda.

20 VI w PWSZ w Tarnowie świętowano jubileusz 5 lat kursów Aalpha w Tarnowie. Były uroczyste wystąpienia, podziękowania, wspólny posiłek i, oczywiście, modlitwa. Pierwszy jubileusz zakończyło uwielbienie w kościele akademickim w Tarnowie.

O kursie, jako owocnej inicjatywie Nowej Ewangelizacji mówił na jubileuszu Damian Dekowski, a Paweł Knapik przekonywał, że kurs to nie tylko trzy miesiące. Z kolei Krzysztof Kumięga opowiadał jak doprowadzić do powstania kursu, kogo do tego przekonać, jakich ludzi dobrać, jak się zareklamować i czyją zgodę uzyskać.

– Alpha jest kapitalną propozycją dla osób poszukujących Boga, dla niewierzących, a nawet zbuntowanych. Dzieje się to poprzez jego formułę: każdy może przyjść, każdy może zadać swoje pytanie, nikt nie skrytykuje za to, że możesz się mylić. Do tego należy dodać integrację w grupach, wspólne posiłki, ciekawych wykładowców i wiele innych... – mówił.

Alpha to cykl 10 cotygodniowych, bezpłatnych spotkań, które połączone są kolacją, kanapkami, konferencją oraz wspólnymi rozmowami w grupach. Przeznaczone są zarówno do młodszych, jak i starszych odbiorców. Każdy może wziąć udział bez względu na to czy jest wierzący, poszukujący Boga, wątpiący czy chcący rozwijać swoją wiarę. – Głównym motorem napędowym kursu Alpha jest Duch Święty, który działa, przemawia i obdarza swoimi owocami – dodaje Ula Orzechowska z Tratwy. – To dziesięć spotkań, podczas których można na nowo odnaleźć sens własnego życia i osobiście doświadczyć, jak bardzo potrzebuje się Jezusa Chrystusa – dodaje.

– Kurs Alpha z pewnością był dla mnie dobrze spędzonym czasem. W trakcie kursu dyskutowaliśmy ta podstawowe tematy takie jak np.: „Dlaczego Jezus musiał umrzeć a potem zmartwychwstać?”, „Jaką mamy pewność, że to się wydarzyło naprawdę?”, „Kim jest i jak działa Duch Święty?” – wspomina K. Kumięga. – Kiedy pojawiłem się na pierwszym spotkaniu kursu, wydawało mi się, że z mojej perspektywy (byłem już kilka lat zaangażowany w KSM) będzie on zupełnie niepotrzebny. Głęboko się jednak myliłem. Nie tylko odświeżyłem, ale również pogłębiłem swoją wiarę. Nigdy wcześniej nie miałem bezpośredniego kontaktu z wspólnotami charyzmatycznymi, a Kurs Alpha pewne elementy tych środowisk zawiera, co dla mnie było bardzo owocnym doświadczeniem – dodaje.

Alpha powstała 25 lat temu w Londynie w środowisku anglikańskich chrześcijan. –Pastor Nicky Gumbel tak opracował formę i treść spotkań, aby były przystępne nie tylko dla ludzi zainteresowanych chrześcijaństwem, ale także dla uprzedzonych do chrześcijaństwa, mających wątpliwości albo trwających w religii z przyzwyczajenia. Bardzo szybko okazało się że to rzeczywiście działa! Ten sposób mówienia o Chrystusie i własnej wierze błyskawicznie rozprzestrzenił się po całym świecie, a dzięki swej uniwersalności jest z powodzeniem stosowany również przez katolików – opowiada U. Orzechowska.

Obecnie kurs ukończyło już 22 miliony osób na całym świecie. W Tarnowie pierwszy kurs, nazwany edycją „zerową", odbył się jesienią 2010 roku w Duszpasterstwie Akademickim Tratwa. Dwa lata później nowym miejscem stała się parafia św. Rodziny, a w bieżącym roku kurs pojawił się także w Nowym Sączu. W ciągu pięciu lat uczestniczyło w nim prawie 700 osób.

Organizatorem jubileuszowego, tarnowskiego spotkania było stowarzyszenia akademickie „Tratwa” z Tarnowa oraz oraz Wspólnota Synaj z Tarnowa (par. Świętej Rodziny)

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama