Nowy numer 48/2020 Archiwum

Na misje, za granicę, na studia

Kolejni księża opuszczą diecezję i rozpoczną posługę w nowych miejscach.

Księża wyjeżdżający za granicę, do CFM w Warszawie i na studia   Księża wyjeżdżający za granicę, do CFM w Warszawie i na studia
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
W domu biskupów tarnowskich odbyło się doroczne spotkanie księży, którzy zgłosili chęć wyjazdu na misje lub do pracy duszpasterskiej w krajach Europy.

W tym roku do Centrum Formacji Misyjnej zgłosiło się 4 kapłanów, zaś 2 do pracy duszpasterskiej w Niemczech.

– Podjąłem decyzję, żeby zgłosić się do pracy misyjnej w Afryce, w jednym z krajów, gdzie pracują nasi misjonarze. Z pewnością na mój wybór miała wpływ formacja seminaryjna, należałem do ogniska misyjnego, byłem na stażu misyjnym w Republice Środkowoafrykańskiej i to tak kiełkowało we mnie. W czasie mojej pracy w parafii w Łącku ciągle myślałem, żeby poświęcić część mojego życia Kościołowi powszechnemu – mówi ks. Szymon Pietryka.

– Chciałem jechać do Norwegii, ale okazało się, że większe potrzeby są w Niemczech. Zgłosiłem się do pracy za granicą, ponieważ odwiedzając ludzi po kolędzie w Ryglicach wiele razy słyszałem, że będąc poza domem, jadąc za chlebem potrzebują księży, czekają na księży z Polski. Jeśli ludzie chcą księdza, chcą, żeby im służył, dlaczego nie wyjść im naprzeciw, z pomocą – mówi ks. Marcin Maślanka, wikariusz w Ryglicach.

Biskup posłał również czterech księży na specjalistyczne studia, dwóch kapłanów na KUL, jednego na AGH w Krakowie i jednego na Uniwersytet Świętego Krzyża w Rzymie.

Obecnie, według Schematyzmu Diecezji Tarnowskiej, księży studiujących na różnych uczelniach w Polsce i za granicą jest 14, pracujących w różnych krajach Europy 161, zaś na misjach 41 (dane z 1 października 2014 roku).

Tabelę z imionami i nazwiskami księży publikujemy na następnej stronie. O dotychczasowych zmianach wśród duchowieństwa diecezjalnego można przeczytać w:

Dokąd pójdą neoprezbiterzy?

Prawie 70 zmian

Na pełnych prawach

Prałaci, dziekani, proboszczowie

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama