Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ewangelia na barce

W Domu Formacji Misyjnej w Czchowie odbyło się diecezjalne spotkanie misjonarzy.

Uczestniczyło w nim 20 kapłanów oraz Ewa Gawin, misjonarka świecka.

– Każdy misjonarz dzielił się refleksjami dotyczącymi swojej pracy duszpasterskiej, problemami i wyzwaniami płynącymi z sytuacji politycznej, kulturowej i religijnej – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego tarnowskiej kurii.

Z misjonarzami spotkał się bp A. Jeż i pochodzący z naszej diecezji bp Jan Piotrowski, były misjonarz w Kongo i Peru.

Spotkanie było też świętowaniem jubileuszy: 25-lecia pracy misyjnej Ewy Gawin (Kamerum) i ks. Bogdana Piotrowskiego (Republika Konga).

Modlono się również za nieobecnych jubilatów: ks. Mariana Pazdana (25 lat pracy w Republice Konga) i ks. Wojciecha Macha, który obchodzi 50-lecie święceń kapłańskich, a w republice Konga ewangelizował niemal 25 lat.

– Kiedy 25 lat temu wyjeżdżałem do Konga, trudno było sobie wyobrazić tam życie. Po 25 latach jest radość, że tak wiele udało się zrobić, nie tylko mnie, ale i innym misjonarzom. Jest dużo do zrobienia. Pozostaje nam mieć nadzieję, że inni księża usłyszą powołanie misyjne i kiedyś nas zastąpią – mówi ks. Bogdan Piotrowski.

Praca na misjach nie jest łatwa, wymaga wiele poświęceń. Ks. Kazimierz Skórski pracuje w Brazylii. Diecezja tarnowska kupiła mu barkę, by mógł głosić Ewangelię w Amazonii. Jedynym środkiem transportu są tam barki. W mojej pracy duszpasterskiej również wszystkie wyjazdy i wizyty duszpasterskie odbywają się za pomocą tego środka transportu. Mieszka się na barce, śpi i gotuje na barce – opowiada misjonarz.

Obecnie w 9 krajach świata pracuje 45 misjonarzy z naszej diecezji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama