GN 2/2019 Archiwum

Nowa parafia w diecezji

Biskup Andrzej Jeż 28 czerwca podpisał dekret powołujący do istnienia parafię w Łękawce koło Tarnowa.

– Dotychczas był to rektorat należący do parafii w Porębie Radlnej – informuje ks. dr hab. Robert Kantor, kanclerz tarnowskiej kurii.

Dotychczasowy rektor ks. Czesław Bachula został pierwszym proboszczem nowej parafii. 

Przed podjęciem decyzji bp Andrzej Jeż zasięgnął w marcu opinii Rady Kapłańskiej, która w głosowaniu zaaprobowała wniosek rektora i wiernych należących do kaplicy w Łękawce.

– Po decyzji biskupa tarnowskiego liczba parafii zwiększyła się o jedną i diecezja ma teraz 452 parafie – dodaje kanclerz ks. Robert Kantor.

Kaplica w Łękawce została poświęcona w 1991 roku po 10 latach budowy. Dzieło to wspierał poza miejscowymi mieszkańcami pracujący w Niemczech pochodzący z pobliskiego Szynwałdu ks. dr Stanisław Świdziński oraz wierni powierzeni jego opiece duszpasterskiej. Bardzo znaczący udział w budowie miał również pochodzący z Łękawki, a od lat mieszkający w USA śp. Franciszek Kozioł-Kosowski.

Kościół parafialny w Łękawce   Kościół parafialny w Łękawce Foto Przyjaciele – Z funduszy pozostałych po Zmarłym krewni wsparli w sposób bardzo znaczący prowadzoną budowę. Dość wspomnieć, że z tego funduszu sprawiono marmurową posadzkę w prezbiterium, ołtarz główny i ołtarz pod tabernakulum z granitu i marmuru, i takąż samą ambonkę - a ponadto trzy dzwony („Franciszek” - 450 kg, „Stanisław” - 220 kg i „Marya” - 180 kg) wykonane przez Firmę Felczyńskich z Przemyśla, a także wzniesiono metalową dzwonnicę – pisał ks. Eugeniusz Krężel, brat ówczesnego proboszcza w Porębie Radlnej, ks. Mariana Krężla. 

Przy kościele pw. MB Częstochowskiej w Łękawce 22 lutego 2009 roku oficjalnie erygowano rektorat. 28 czerwca 2015 roku Łękawka stała się samodzielną parafią.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy