Nowy numer 24/2021 Archiwum

Strefa chwały otwarta przejdź do galerii

W Starym Sączu rozpoczęły się rekolekcje Ludzi Nowej Kultury.

Konferencja bp. Grzegorza Rysia i modlitwa uwielbienia rozpoczęły 24. rekolekcje muzyków chrześcijańskich Strefa chwały Festiwal.

- Zarejestrowaliśmy blisko 500 osób, które będą uczestniczyć w Strefie. Liczymy, że podczas dnia otwartego w niedzielę 5 lipca będzie nas jeszcze więcej - mówi Andrzej Dubiel.

Strefa chwały Festiwal jest spotkaniem nie tylko muzyków, ale i artystów, dziennikarzy, polityków, sportowców, księży. - Stwarzamy przestrzeń dla ludzi, którzy chcą tworzyć kulturę na fundamencie Ewangelii - dodaje Andrzej Dubiel.

Rekolekcjonistą tegorocznej Strefy chwały jest bp Grzegorz Ryś. - Nowa ewangelizacja nie dotyczy ludzi, którzy jeszcze nie poznali Chrystusa, lecz już ochrzczonych, tych, co o Nim zapomnieli. Niesamowita jest godność, jaką ma człowiek ochrzczony. Jest kapłanem, czyli może kochać i dać siebie innym. Jest prorokiem, czyli może żyć w prawdzie. Jest wreszcie królem, czyli kimś, kto ma nad sobą władzę, jest wolny. Człowiek współczesny bardzo potrzebuje nasycenia, spełnienia. Tylko Chrystus może to spragnionemu człowiekowi dać - mówi bp Ryś.   

Codziennym głównym punktem programu będzie Msza św. i modlitwa uwielbienia. - Eucharystia to centrum każdego dnia Strefy - podkreśla organizator.

Podczas festiwalu wygłoszą prelekcje m.in. poseł PE Marek Jurek, dziennikarka Agata Puścikowska i aktorka Dominika Figurska. - Ponadto będzie grać i śpiewać wiele zespołów z polskiej i zagranicznej sceny muzyki chrześcijańskiej. Muzyka i modlitwa będą duszą Strefy - mówi Andrzej Dubiel.

Pomysł, by muzycy spotykali się na swoich rekolekcjach zrodził się w latach 70., kiedy w Polsce zaczął kiełkować ruch charyzmatyczny.

- Ze środowiska muzyków wyszedł impuls takich rekolekcji. Muzycy, którzy pragnęli takich ćwiczeń duchowych, przeżyli swoje nawrócenie przez kontakt z Odnową w Duchu Świętym. Z czasem zaczęliśmy zapraszać na nasze spotkania artystów plastyków, dziennikarzy, aktorów, sportowców. Rozrasta się ta grupa tych, których nazywamy ludźmi nowej kultury chrześcijańskiej - mówi o. Andrzej Bujnowski OP.

W tegorocznej Strefie uczestniczą także młodzi z diecezji tarnowskiej. - Przyjechałem na Strefę z Jazowska, z bratem, siostrą, sąsiadem, znajomymi. Część z nas należy do diakonii uwielbienia, a inni włączyli się w wolontariat. Śpiewanie dla Boga daje dużo radości, satysfakcji. Możemy dzielić się otrzymanym talentem z innymi. Na Strefę przyjechałem drugi raz. Przyciągają mnie tu przede wszystkim świetne konferencje, modlitwa uwielbienia, możliwość spotkania się z wieloma artystami, którzy łączą swój profesjonalizm z żywą nieukrywaną wiarą - mówi Krzysiek Madziar.        

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama