Nowy numer 24/2018 Archiwum

Rosjanie ekshumowani

Szczątki sześciu żołnierzy Armii Czerwonej z Alei Wolności w Nowym Sączu zostały wydobyte z dotychczasowego grobu.

Zapowiadana przez wojewodę małopolskiego ekshumacja szczątków żołnierzy Armii Czerwonej z grobowca w Alejach Wolności rozpoczęła się 9 lipca.

Obecnie trumny są przechowywane w zakładzie pogrzebowym, gdzie oczekują na pochówek.

Oprócz ekshumacji w Nowym Sączu podobne działania w województwie małopolskim będą przeprowadzone w gminie Wieliczka, Lipnica Wielka, Jabłonka, Mogilany, Mszana Dolna i Tymbark.

Wszystkie szczątki będą przeniesione na cmentarz komunalny przy ul. Rejtana w Nowym Sączu, gdzie zostaną ponownie pochowane z honorami wojskowymi 20 sierpnia.

Jak powiedziała rzecznik miasta Małgorzata Grybel pomnik czerwonoarmistów przy Al. Wolności zostanie rozebrany, a pamiątkowa tablica powędruje do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

- Pomnik był integralną częścią grobowca, po jego likwidacji monument nie ma racji bytu w dotychczasowym miejscu - mówi rzecznik miasta.

Realizacja inicjatywy przeniesienia szczątków żołnierzy oraz rozebrania pomnika wdzięczności Armii Czerwonej trwała 20 lat.   
 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma