Przez parafie diecezji tarnowskiej przechodzili pątnicy z Pieszej Pielgrzymkki Przemyskiej na Jasną Górę.
W czasie swojej wędrówki pielgrzymi przemierzają przez tereny diecezji tarnowskiej. Już 7 lipca niektóre grupy nocowały w parafiach Ostrów koło Ropczyc, Pustków, Pustków-Osiedle, Lubzina.
Następnego dnia pątnicy byli podejmowani przez naszych diecezjan posiłkami i opieką na noclegach. 8 lipca trud pielgrzymi przemyscy pątnicy kończyli w Jastrząbce Starej, Zdziarcu, Róży, Wiewiórce i Janowcu. 9 lipca doszli do Olesna, Ćwikowa, Zalipia, Pilczy Żelichowskiej, Dąbrówek Breńskich, Otfinowa, Gorzyc i Kłyża.
10 lipca, w siódmym dniu swego pielgrzymowania przeprawili się promem na drugą stronę Wisły w Ujściu Jezuickim.
- Zabieramy ze sobą w naszych modlitwach na Jasną Górę wszystkich ludzi, których spotkaliśmy po drodze, wszystkich, którzy udzielili nam gościny, obdarzyli choćby uśmiechem czy kubkiem wody - mówią pielgrzymi przemyscy.
Pierwsza piesza pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła z diecezji przemyskiej w 1978 r. Organizowała się w Rzeszowie. W 1981 roku wyruszyła oddzielna pielgrzymka ze stolicy diecezji, Przemyśla, zwana od początku Pieszą Pielgrzymką Przemyską.
Obecnie pieszo do Częstochowy idzie ok. 2000 wiernych. Tworzą oni 10 grup, którym patronują polscy święci. Z Przemyśla wychodzą grupy: św. Jacek, św. Kazimierz i św. Józef Sebastian Pelczar, z Jarosławia św. Brat Albert, z Przeworska św. Rafał Kalinowski, z Leżajska bł. Maria Ledóchowska, z Łańcuta św. Urszula Ledóchowska, z Krosna św. Jan z Dukli, z Leska św. Andrzej Bobola i z Brzozowa św. Wojciech.
4 lipca wychodzą w trasę wszystkie grupy przemyskie i grupa z Leska. Dzień później wychodzą pielgrzymi z Leżajska, Jarosławia i Brzozowa. 6 lipca dołączają pielgrzymi z Krosna, Przeworska i Łańcuta.