Nowy numer 49/2020 Archiwum

Śluby na całe życie przejdź do galerii

W Tarnowie obył się VIII Kongres Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych.

Przez trzy dni w tarnowskim seminarium trwało spotkanie, w którym uczestniczyło 70 osób świeckich z prowincji krakowskiej karmelitów, a także z Ukrainy i Słowacji. – Krakowska prowincja liczy 40 wspólnot, w których jest około tysiąca członków – mówi Iwona Wilk, radna prowincjalna. Kongresy odbywają się co 3 lata. Wybierana jest wtedy nowa rada prowincjalna oraz podejmowane są uchwały, wytyczne dla całej prowincji na następne trzy lata.

Na zakończenie kongresu 9 osób z tarnowskiej, tworzącej się wspólnoty zostało przyjętych do Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych. 15 innych osób złożyło na ręce prowincjała śluby czystości i posłuszeństwa.

- Ludzie przychodzą do nas, bo fascynuje ich sam Karmel, chcą też czegoś więcej w swoim życiu duchowym. Okres formacji do ślubów jest długi, bo trwa 5 lat. Śluby nie czynią z nas osób konsekrowanych, ale są wyrazem tego, że chcemy jeszcze ściślej zjednoczyć się z Jezusem – mówi. 

- Śluby czystości, czy przyrzeczenia praktykowania ewangelicznej czystości mają charakter stanowy, a nie indywidualny. Jesteśmy samotnymi, ale też małżonkami. Z tego względu, że żyjemy w świecie możemy złożyć przyrzeczenia praktykowania ubóstwa, ale ślubów ubóstwa już nie składamy – dodaje Iwona Wilk. Przyrzeczenia są stopniem formacji, śluby to już indywidualny wybór i decyzja. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama