Nowy numer 48/2020 Archiwum

Tam, gdzie modlił się Kolumb

Rycerze z Dębicy i Rzeszowa zostali włączeni do hiszpańskiego bractwa. Zaprosili też miejscową młodzież na ŚDM.

– Miejscem zamieszkania i „bazą wypadową” było miasteczko Palos de la Frontera, gdzie proboszczem parafii św. Jerzego Męczennika jest nasz brat rycerz ks. Wiesław Susz, przez miejscowych znany jako Don Marcos – mówi Tomasz Wawrzkowicz, sekretarz stanowy Rycerzy Kolumba.

W wyjeździe uczestniczyli bracia z Dębicy: kapelan diecezjalny KofC w diecezji tarnowskiej ks. Józef Dobosz, Wielki Rycerz Rady Dębickiej brat Stanisław Chmura oraz bracia: Mariusz Szewczyk, Michał Maziarka, Józef Sieradzki, Jan Niwa. Obecni byli również bracia z Rzeszowa (Sekretarz Stanowy Tomasz Wawrzkowicz i Tomasz Kloc).

Kościół parafialny w Palos de la Frontera to miejsce, w którym odprawiona została ostatnia Msza św. dla uczestników pierwszej wyprawy Krzysztofa Kolumba na ziemię amerykańską w 1492 roku, w której uczestniczył sam Krzysztof Kolumb. W miasteczku znajduje się również klasztor ojców franciszkanów (Monasterio Santa Maria de la Rabida), w którym Krzysztof Kolumb przez lata przygotowywał się do tej odkrywczej wyprawy.

Tu także znajduje się figura Matki Bożej Virgen de los Milagros, którą 14 czerwca 1993 roku koronował Jan Paweł II. To jedyna figura koronowana przez naszego rodaka w Hiszpanii. Rycerze Kolumba uczestniczyli w uroczystościach 22. rocznicy obchodów tego wydarzenia. – Figurą Matki Bożej „opiekuje się” Franciszkańskie, Sakramentalne, Bractwo Matki Bożej Cudownej i Św. Jerzego Męczennika – dodaje T. Wawrzkowicz. Podczas uroczystości, w obecności całej zgromadzonej społeczności Palos de la Frontera, rycerze z Polski zostali włączeni w szeregi tego bractwa. Z rąk ks. Wiesława otrzymali przepiękne medaliony będące znakiem przynależności do bractwa.

W wyjeździe uczestniczyli rycerze z Dębicy i Rzeszowa   W wyjeździe uczestniczyli rycerze z Dębicy i Rzeszowa
arch. Rycerstwa
Rycerze z Polski spotkali się też z bp. ordynariuszem Diecezji Huelva, który wyraził przychylność dla rozwoju Rycerzy Kolumba w Diecezji Huelva.  – Brat Mariusz Szewczyk zaprosił księdza biskupa wraz z młodzieżą z diecezji, na czas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku do pięknego miasta Dębica – mówi T. Wawrzkowicz.

Podczas pobytu w Palos de la Frontera Bracia Rycerze nagrali audycję dla regionalnej telewizji hiszpańskiej na temat zakonu, jego misji i rozwoju rycerstwa. Audycja została nagrana przy studni, z której w 1492 roku zaopatrywano statki ekspedycji Krzysztofa Kolumba. Wzięli też udział w uroczystości wyboru burmistrza D. Carmelo Romero Hernandeza, zaprzysiężenia i pierwszego posiedzenia nowo wybranej Rady Miasta Palos de la Frontera.

Ważnym punktem pielgrzymki była wizyta w Fatimie, gdzie rycerze modlili się w miejscach objawień Najświętszej Marii Panny, rozmawiali z siostrzenicą siostry Łucji, uczestniczyli w nabożeństwie fatimskim i procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej.

Podczas wizyty w Hiszpanii i Portugalii zwiedzili też wiele sanktuariów, klasztorów, katedr, między innymi w Lizbonie, Sewilli, Almonte, Moguer, Kadyksie i wielu innych. – Nie sposób nie wspomnieć wizyty w sanktuarium Najświętszego Cudu w Santarem, gdzie mogliśmy adorować cudowną hostię, z której w 1247 roku silnym strumieniem wypłynęła krew. Ta pielgrzymka była dla nas wielkim przeżyciem, zarówno duchowym, jak i turystycznym. Podczas wszystkich spotkań propagowaliśmy idee rycerskie, przedstawiając genezę powstania i historię rozwoju Zakonu Rycerzy Kolumba – dodają uczestnicy pielgrzymki. 
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama