Nowy numer 9/2021 Archiwum

Wszystko, co ważne przejdź do galerii

Do 2 sierpnia można na Zamku w Dębnie oglądać wystawę prac znanego tarnowskiego architekta i plastyka Andrzeja Trybulskiego.

Wystawa została zorganizowana z okazji 70. rocznicy urodzin twórcy. Prezentowane na niej są zarówno zaprojektowane plakaty, jak i malarstwo, rysunki, ale również zaprojektowane przez niego znaki graficzne diecezjalnych instytucji. Jest sporo grafiki użytkowej, bo Andrzej Trybulski zaangażowany był przez długie lata w tworzenie czasopisma „Wzrastanie” dla młodzieży, a czasach komunistycznych w druk wydawnictw solidarnościowych.

- To, że brałem się za kolejne dzieła, wynikało z tego, że nowe mnie ciekawiło, każda nowa technika pobudzała moją wyobraźnię. Oczywiście, znaczenie miała treść, sens, cel. To, co tu widzimy na wystawie, to są prace, do których mam emocjonalny bardzo stosunek z tego względu, że żadna z nich nie powstała za pieniądze, nie była elementem mojej pracy zawodowej, a raczej pasji artystycznej. To jest też jednocześnie świadectwo tego, co było i jest dla mnie w życiu ważne – opowiada Andrzej Trybulski.

Andrzej Trybulski jest autorem m.in. znaku graficznego Wydawnictwa „Biblos”, zaprojektował logo Dziewczęcej Służby Maryjnej, także znak dwóch chórów: Dziewczęcego Chóru Katedralnego „Puellae Orantes” i bocheńskiego chóru „Pueri Cantores Sancti Nicolai”. Jest także autorem plakatu na 200-lecie diecezji tarnowskiej. Jego rękę widać w dziesiątkach wydawnictw duszpasterstwa młodzieżowego, które ukazywały się głównie w latach 80-tych XX wieku. Ks. dr Grzegorz Rzeźwicki, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza napisał  zeszycie wystawy, że w tych pracach jest nie tylko kawał historii, ale też duży kawał dziedzictwa diecezji tarnowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama