Nowy numer 48/2020 Archiwum

Prezydencki kapelan

Ks. Zbigniew Kras, dotychczasowy proboszcz w Lipnicy Murowanej, ma zostać kapelanem Andrzeja Dudy.

Jak potwierdzili współpracownicy prezydenta Andrzeja Dudy, jego kapelanem będzie ks. prał. Zbigniew Kras, dotychczasowy proboszcz w par. św. Andrzeja w Lipnicy Murowanej.

Do tej pory jednak do biskupa tarnowskiego kurii nie wpłynęła oficjalna prośba prezydenta RP w tej sprawie. – Na oddelegowanie do służby przy prezydencie musi wyrazić zgodę ordynariusz diecezji, jak tylko pismo wpłynie, procedura potrwa krótko – powiedział PAP rzecznik biskupa tarnowskiego ks. Ryszard Nowak.

Ks. Zbigniew Kras otrzymał święcenia w tarnowskiej katedrze z rąk bp. Jerzego Ablewicza 25 maja 1986 roku. Pracował jako wikariusz w Bieczu, Gorlicach i Tarnowie.

W 1999 roku został mianowany proboszczem par. św. Andrzeja w Lipnicy Murowanej i kustoszem sanktuarium św. Szymona z Lipnicy. W dekanacie Lipnica Murowana pełnił funkcję dziekana. Został wyróżniony przez biskupa tarnowskiego godnością kanonika honorowego kapituły kolegiackiej w Bochni.

Jego zasługą jest m.in. odrestaurowanie zabytkowego kościoła św. Leonarda, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Za jego proboszczowania całkowity remont objął kościół parafialny św. Andrzeja i jego otoczenie. Za zasługi dla ratowania zabytków drewnianej Małopolski ks. Kras otrzymał nagrodę im. Mariana Korneckiego, przyznawaną przez marszałka województwa małopolskiego.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama