Ta niewielka wspólnota świętowała 25. rocznicę konsekracji kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej.
Biskup kielecki Jan Piotrowski celebrował w kościele pomocniczym pw. Matki Bożej Fatimskiej w Rajsku, należącym do parafii Szczurowa, Mszę św. z okazji 25. rocznicy konsekracji świątyni.
- Moja mama mawiała, że ci, którzy mieli daleko do kościoła w Szczurowej, nigdy nie spóźniali się na Msze św. I to była prawda, parafianie z Rajska, dopóki nie mieli swojej kaplicy, byli zawsze punktualnymi uczestnikami liturgii w kościele parafialnym - podkreśla bp Piotrowski.
Hierarcha dziękował wraz z kapłanami i wiernymi za dzieło budowy świątyni w Rajsku. Przypomniał, że powstała w XIV wieku parafia w Szczurowej była bardzo rozległa. Z czasem od macierzyńskiej wspólnoty oddzieliły się Zaborów oraz Niedzielska, gdzie powstały odrębne parafie.
- Powstały też autentycznie piękne kościoły pomocnicze w Górkach i Rajsku. Dziś dziękujemy Panu Bogu i Matce Bożej Fatimskiej za to miejsce modlitwy. Z wdzięcznością wspominamy śp. ks. prał. Stanisława Nykla, ówczesnego proboszcza w Szczurowej i budowniczego kaplicy w Rajsku. Wspominamy pana Bartłomieja Augustynka, który prowadził dzieło budowy w Rajsku, wszystkich ofiarodawców z parafii i z USA. Wasz jubileusz ma złoty kolor wdzięczności, ale i szlachetności mieszkających tu ludzi. Zbudowaliście świątynię, która nie jest domem kultury, gdzie odbywają się różne widowiska, ale jest miejscem oddawania czci Bogu, przeżywania we wspólnocie daru wiary, przyjmowania sakramentów świętych. Od lat z Maryją podążacie za Jezusem, aby spełniać to wszystko, co On wam mówi. Bądźcie dalej nauczycielami wiary i jednocześnie świadkami, bo o to prosiła Maryja w Fatimie, o to prosi również was modlących się w tym pięknym kościele - mówił kaznodzieja.
Rajsko jest oddalone 5 kilometrów od kościoła w Szczurowej. Dla potrzeb katechezy postanowiono wybudować w miejscowości kaplicę z salą katechetyczną.
- Sala katechetyczna, która istniała, była w opłakanym stanie. Raz przyjechał na wizytację bp Ablewicz i pytał, czy to nam wystarczy. Zachęcał do budowy nowego budynku. Z początku chcieliśmy kupić jakiś stary i wyremontować go, ale nie udało się. W końcu ks. Nykiel postanowił o budowie kaplicy, jak tylko zostanie ukończona kaplica w Górkach. Martwiliśmy się o pieniądze, ale pomogli rodacy USA pomogli - opowiadają Czesław Moskal i Józef Rams.
21 marca 1985 roku udało się otrzymać pozwolenie na budowę, a już 4 lipca tegoż roku rozpoczęto prace budowlane. 10 czerwca 1987 roku Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę kaplicy. Prace budowlane prowadził majster Bartłomiej Augustynek z Rajska, a roboty trwały 5 lat.
- Z kaplicy katechetycznej powstał mały i piękny kościółek poświęcony Matce Bożej Fatimskiej. Ołtarz soborowy i ambonkę z białego marmuru wykonał artysta Waldemar Wesołowski, a wnętrze zaprojektowała i wykonała artystka Bogdana Drwalowa z Tarnowa - mówi proboszcz ze Szczurowej ks. Wiesław Majka.
Figura Matki Bożej, znajdująca się w prezbiterium, została przywieziona z Fatimy. Witraże ukazujące pośrednictwo Matki Bożej w historii zbawienia zaprojektował dr Józef Furdyna. 5 sierpnia 1990 roku bp Piotr Bednarczyk poświęcił kościół i dzwony w Rajsku.
- Ta piękna świątynia powstała dzięki błogosławieństwu Bożemu, determinacji ks. prał. Nykla oraz ofiarności mieszkańców Rajska i rodaków z USA - podkreśla ks. Majka.
Po poświęceniu kościoła został wykonany parking, w kościelnym ogrodzeniu powstały kapliczki z ceramicznymi płaskorzeźbami siedmiu boleści NMP, a na froncie świątyni mozaika Matki Bożej Fatimskiej z dziećmi. Tę mozaikę poświęcił bp Jan Piotrowski. Wykonano również bramy, ławki boczne, zakupiono ornaty, posadzki na chórze, umeblowano zakrystię, ułożono kostkę brukową wokół kościoła, wymieniono nagłośnienie, odnowiono ołtarze i tabernakulum i wiele innych prac.
- W kościele w Rajsku jest odprawiana Msza św. w każdą niedzielę, jak również w każdy I czwartek i piątek miesiąca. W październiku codziennie odmawiany jest tu różaniec i udzielana Komunia św. W maju codziennie odprawiane jest nabożeństwo maryjne z Mszą św. W Wielkim Poście wierni uczestniczą w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Tu udzielany jest sakrament chrztu świętego, błogosławione są małżeństwa. Od maja do października 13 dnia miesiąca odprawiane jest nabożeństwo fatimskie z procesją do siedmiu kapliczek wokół świątyni - wylicza szczurowski proboszcz.
Wspólnota w Rajsku jest niewielka, liczy około 200 osób. Spośród młodych 8 chłopców tworzy grupę LSO, działa też Dziewczęca Służba Maryjna.
- Nie wyobrażamy sobie Rajska bez kościoła. Z opowieści dziadków wiemy, jak ciężko było zwłaszcza zimą chodzić do kościoła w Szczurowej. Teraz mamy swoją świątynię, o którą ludzie bardzo dbają. Jest kolejka do sprzątania i ozdobienia kościoła. Przed taką jak dzisiejsza uroczystością to cała wieś pracowała, żeby było pięknie w kościele, wokół niego, przy świetlicy - mówią lektorzy Kamil i Sebastian.