Sierpień jest czasem rocznic patriotycznych. Obchodzili je mieszkańcy m.in. Jadownik Podgórnych i Brzeska.
Mieszkańcy Jadownik oraz gminy Brzesko spotkali się na skwerze przed pomnikiem poległych w latach 1939-1945, by uczcić pamięć powstańców warszawskich i ludności cywilnej, która zginęła w trakcie 63-dniowego zrywu przeciw hitlerowskiemu okupantowi.
Uroczystości rozpoczęto punktualnie o godzinie 17.00. - Jak zwykle nie zawiedli strażacy z OSP Jadowniki i strzelcy z brzeskiej jednostki. Cieszy również obecność harcerzy, dzieci oraz młodzieży z Jadownik. Przy okazji uroczystości zbieraliśmy również podpisy z poparciem dla pomysłu, aby autostrada A4 nazywała się autostradą Pamięci Żołnierzy Wyklętych - mówi Michał Krzywda. Obchody rocznicowe zostały po raz kolejny zorganizowana przez sołtysa oraz Radę Sołecką wsi Jadowniki.
- Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy postanowili wspólnie z nami oddać należyty hołd i szacunek powstańcom Warszawy na corocznych uroczystościach w Jadownikach. Dziękuję pocztom sztandarowym OSP Jadowniki, Towarzystwu Miłośników Ziemi Jadownickiej, Jednostce Strzeleckiej 2059 „Strzelec” z Brzeska pod dowództwem Mirosława Króla, Drużynie Harcerskiej z Jadownik i wszystkim, którzy pamiętają i są tu z nami. Wieczna Chwała Bohaterom, Powstańcom Warszawy! - mówił pod pomnikiem , Jarosław Sorys, sołtys Jadownik.
6 sierpnia zaś mieszkańcy Brzeska, przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej nr 2059 im ppłk. Andrzeja Hałacińskiego, samorządowcy oraz członkowie brzesko-bocheńskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej “II Brygada Legionów” złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Brzesku w 101. rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej z Oleanrdów.
- Data ta jest istotna również istotna dla mieszkańców Brzeska, bowiem nasi przodkowie nie patrzyli biernie na tworzącą się historię, ale czynnie brali udział w tamtych wydarzeniach - mówi Krzysztof Bogusz, radny Rady Miejskiej Brzeska.
6 sierpnia 1914 r. 14-osobowa brzeska drużyna „Strzelca” pod dowództwem kpt. Jana Góry wyruszyła do Krakowa, a 8 uzbrojonych strzelców wzięło udział w pierwszych działaniach I Kompanii Kadrowej. Kolejni brzeszczanie, tym razem skupieni w Polowych Drużynach Sokolich wyjechali 15 sierpnia do punktu zbornego w Tarnowie, a następnie do Lwowa, gdzie koncentrowały się siły mającego powstać Legionu Wschodniego.