Nowy numer 48/2020 Archiwum

Poświęcenie tuż, tuż...

Wierne kopie Madonny z Krużlowej, które powstały dzięki zaawansowanej technice, już są gotowe.

Figury zostały wykonane w drewnie lipowym, w tak zwanej klejonce. Wcześniej oryginał został zeskanowany, następnie opracowano program komputerowy, który pozwolił wyciąć figury przy pomocy specjalistycznej maszyny.

Ostatecznym przygotowaniem figur zajął się artysta Kazimierz Klimkiewicz z Tarnowa, który nałożył na jedną z nich polichromię. Drugą zabezpieczył przed warunkami atmosferycznymi, ponieważ stanie ona przed kościołem w Krużlowej w przygotowanej kapliczce. 

Obie kopie zostaną poświęcone przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego ze Lwowa 8 września o godz. 11, podczas głównej uroczystości odpustowej.

Figura Pięknej Madonny Krużlowskiej w oryginale do 1899 roku przebywała w Krużlowej, po czym została przekazana do Krakowa i stała się własnością Muzeum Narodowego. – Ludzie postarali się wykonać jak najwierniejszą kopię rzeźby – mówi ks. proboszcz Marek Szewczyk. 

W 1964 powstała pierwsza kopia, którą skradziono ze starego kościółka w 2000 roku. W 2002 roku powstała nowa kopia wraz z innymi znajdującymi się w wielu miejscach diecezji tarnowskiej i poza nią. 

W 1999 roku przedstawiciele krużlowskiej parafii oraz grybowskiej gminy podczas pobytu w Rzymie ofiarowali Janowi Pawłowi II figurę Pięknej Madonny, którą później otrzymał o. Jan Góra do Lednicy.  

– W 2010 roku przeżywaliśmy w naszej parafii uroczystość 600-lecia powstania figury i podejmowaliśmy wiele wysiłków zmierzających do chwilowego wypożyczenia oryginału, lecz nasze starania spełzły na niczym. To jednak nie osłabiło kultu i czci dla Maryi. W każdą środę podczas nowenny, odprawianej w kaplicy maryjnej, polecamy wszystkie indywidualne i ogólne intencje Pięknej Madonnie – dodaje ks. Szewczyk. 
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama