Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Bractwo św. Jakuba w Brzesku

W parafii św. Jakuba w Brzesku powstaje Bractwo Jakubowe. Jego statut delegaci przekazali do zatwierdzenia bp. A. Jeżowi.

– Kiedy biskup zatwierdzi nasz statut, pozostanie nam tylko działać – mówi ks. Józef Drabik, proboszcz najstarszej brzeskiej parafii.

A jest co robić. Brzesko bowiem znajduje się na szlaku jakubowym Via Regia, który w Polsce liczy ok. 5,5 tys. km dróg. A to zobowiązuje.

Po pierwsze – do zapewnienia noclegu pielgrzymom, a tych odwiedza parafię ok. 100 osób rocznie (coraz częściej są wśród nich obcokrajowcy), po drugie – do opieki nad szlakiem na odcinku Pilzno–Kraków, po trzecie – i najważniejsze – do szerzenia kultu św. Jakuba.

Bractwa św. Jakuba powstają zwykle przy szlaku jakubowym. Brzesko znajduje się przy Via Regia, a więc drodze, którą wytycza najstarszy szlak handlowy z Rusi na Zachód. Wzdłuż tej trasy w późnym średniowieczu odbywał się także ruch pątniczy do Santiago de Compostela, miejsca spoczynku św. Jakuba.

Więcej na ten temat będzie można przeczytać w tarnowskiej edycji Gościa Niedzielnego nr 38/2015.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma