Nowy numer 49/2020 Archiwum

Tarnowski ksiądz rektorem PMK we Francji

Ks. Bogusław Brzyś zastąpił ks. inf. Stanisława Jeża.

Nowym rektorem PMK we Francji został tarnowski kapłan, ks. Bogusław Brzyś, wieloletni duszpasterz wśród francuskiej Polonii i w Kościele francuskim. Ks. Brzyś zastąpił dotychczasowego rektora ks. inf. Stanisława Jeża, również pochodzącego z diecezji tarnowskiej.

Uroczystości związane z zakończeniem jego posługi i powitaniem nowego rektora odbyły się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Paryżu. Mszy św. Przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. W Eucharystii uczestniczyli m.in. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Francji ds. Duszpasterstwa Imigrantów bp Renauld de Dinechin, blisko 75. duszpasterzy polonijnych z całej Francji i innych krajów, a także spore grono sióstr zakonnych. 

– Pod koniec Mszy świętej ks. infułat Jeż wyraził wdzięczność wszystkim, którzy otaczali go życzliwością i współpracowali dla dobra Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Następnie bp Renauld de Dinechin odczytał dekret nominujący ks. Brzysia na rektora PMK we Francji – informuje bp Wiesław Lechowicz.

Uroczystość ta zakończyła proces przejmowania funkcji Rektora Polskiej Misji Katolickiej przez ks. Bogusława Brzysia, który formalnie objął to stanowisko 1 września 2015 roku.  

Ks. Bogusław Brzyś urodził się w Tarnowie w 1961 roku. W latach 1981–1987 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, po święceniach rozpoczął posługę duszpasterską w swojej diecezji. W 1993 roku wyjechał do pracy duszpasterskiej do  Francji.

W Paryżu pracował na stanowisku sekretarza PMK do 1996 roku, a kolejne 2 lata prowadził posługę duszpasterską w kościele polskim pw. Wniebowzięcia NMP. W latach 1998–2014 pracował w diecezji Meaux w duszpasterstwie polsko – francuskim i francuskim sektorze duszpasterskim z centrum w Fontainebleau. 1 września 2015 roku został mianowany Rektorem Polskiej Misji Katolickiej we Francji. 

ks. inf. Stanisław Jeż   ks. inf. Stanisław Jeż
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
ks. Bogusław Brzyś   ks. Bogusław Brzyś
Archiwum KEP

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama