Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Różańce w dłoń - do przodu marsz!

Walczą o to, by mężczyźni obudzili się w wierze. Zaczęli od siebie. Ich bronią jest różaniec.

23. Męski Pluton Różańca Nowy Sącz 1 im. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" powstał w styczniu 2014 roku. Tworzy go 21 żołnierzy – mężczyzn w wieku ok. 35 lat. Dwudziesty pierwszy jest "na zabezpieczeniu". Codziennie odmawiają jedną tajemnicę różańca. Raz w miesiącu jest zmiana nieśmiertelników (tajemnic) i msza plutonowa (w pierwszą środę miesiąca o 20.00), dodatkowo cicha adoracja.

- Pluton jest takim obudzeniem się w wierze. Dzięki różańcom, adoracjom i mszom układamy swój świat na nowo, swoje życie duchowe, prywatne i zawodowe - mówi Szymon Marciniak, dowódca 23. Męskiego Plutonu Różańca. - Utarło się, że mężczyźni w kościele są pasywni, to kobiety idą z dziećmi do przodu, a faceci robią z tyłu za filary. Nam się to nie podoba. Chcemy to zmienić, zaczynając od siebie.

Każdy z żołnierzy modli się za kogoś innego ze swojej pary braterskiej. Każdy też raz w miesiącu podejmuje post. - Forma postu ani dzień nie są określone. Ważne, by było to coś, co rozumiemy jako wyrzeczenie - tłumaczy dowódca.

Plutonowcy zachęcają do wstępowania w szeregi różańcowej armii.

W Nowym Sączu działają dwa pełne plutony różańcowe i trzeci się formuje. Plutonowa idea różańcowa zrodziła się we wspólnocie Lew Judy w Toruniu. W Polsce jest ich 40.

Więcej na ten temat w bieżącym numerze tarnowskiego wydania "Gościa Niedzielnego" (40/2015).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma