Nowy numer 48/2022 Archiwum

Chrzest szkoły przejdź do galerii

Zespołowi Szkół Katolickich w Tarnowie zostało nadane imię bł. Karoliny Kózki. Uczniowie sami wybrali ją na patronkę.

14 października w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się uroczystość nadania imienia bł. Karoliny Kózki Zespołowi Szkół Katolickich w Tarnowie.

Uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie. Poświęcono także obraz patronki szkoły. Mszy św. przewodniczył ks. inf. Adam Kokoszka.

- Niedawno obchodziliśmy urodziny pierwszego w Tarnowie Zespołu Szkół Katolickich. Dzisiaj przeżywamy jakby jego chrzest. Dla swojej szkoły wybraliście imię bł. Karoliny Kózki. Warto zatem zastanowić się, co to imię oznacza - mówił podczas homilii ks. Kokoszka.

- Dla ludzi pragnących czcić i naśladować bł. Karolinę imię to oznacza ewangeliczną świeżość. Jej święte i czyste życie stanowi źródło oraz gwarancję prawdziwej i pełnej radości życiowej - dodał homileta.

Uczniowie sami wybrali swoją patronkę. Propozycje były różne, m.in. św. Mikołaj, Dominik Savio, Jan Kanty, św. Józef. Wygrała bł. Karolina - jak jeden z uczniów uzasadnił - "zwykła dziewczyna, dla której w 1987 roku przyjechał do Tarnowa papież Jan Paweł II".

- Karolina jest dla nas, tak jak dla wszystkich, przykładem. Jej postępowanie było wzorowe, pomagała młodszym. Jest też patronką młodzieży - wymienia Miłosz Limanówka, gimnazjalista z Zespołu Szkół Katolickich w Tarnowie.

Na uroczystość nadania imienia zaproszona była prezydentowa Agata Kornhauser-Duda. Niestety, ze względu na przyjazd królowej Belgii, nie mogła być w Tarnowie. Wysłała gratulacje. - Ideały, które przyświecały drodze życiowej bł. Karoliny, stanowią znakomity wzór dla dzieci i młodzieży, która dorasta w wierze w Boga i chce na swoim przykładzie pokazać, jak silna jest wiara i jak kierować się jej zasadami w życiu - napisała w liście prezydentowa.

Z kolei Katarzyna Duraj, dyrektor szkoły, wylicza całą litanię przymiotów, których można się uczyć od prostej młodziutkiej dziewczyny spod tarnowskiej wsi: pracowitości, szacunku, konsekwencji, odpowiedzialności za wypowiadane słowa, umiłowania modlitwy. - Mamy jedyną w Tarnowie kaplicę szkolną. Chcemy, aby klimat naszej szkoły łączył modlitwę z umiłowaniem piękna, nauki i mądrości - dodaje dyrektorka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy