GN 47/2020 Archiwum

Ojcowskie wesele w Lusławicach

Już w sobotę wspaniałe mazury, krakowiaki, polki i marsze pod patronatem Gościa.

Feeria barw i świateł, doskonałe choreografie polskich tańców Leszka Rembowskiego oparte na zapisach archiwalnych, porywająca muzyka w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Macieja Tworka, niezwykłe kostiumy Zofii de Ines - Balet Dworski Cracovia Danza przywraca publiczności pierwszy polski balet narodowy, Wesele w Ojcowie Karola Kurpińskiego i Józefa Damsego. Spektakl dopełnią tradycyjne pieśni obrzędu weselnego w wykonaniu śpiewającej białym głosem Magdaleny Wieczorek-Duchewicz.

Krakowski zespół Cracovia Danza wystąpi z premierą widowiska 24 października w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

- Na ten spektakl mamy 529 miejsc. To mniej niż zwykle, ponieważ musimy zdemontować 3 pierwsze rzędy na potrzeby widowiska - mówi Wanda Gajdamowicz z Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

- Jest niesamowite zainteresowanie biletami, praktycznie się już rozeszły - dodaje.

Wspaniałe mazury, krakowiaki, polki i marsze ukazane zostaną w pełnej scenicznej krasie. Będzie ludowo, ale przede wszystkim baletowo, bo przecież Wesele w Ojcowie jest nazywane pierwszym polskim baletem na pointach. Taneczna opowieść o weselu w podkrakowskim Ojcowie stała się pretekstem do pokazania naszej niezwykle bogatej tradycji.

Spektakl, który miał prapremierę w 1823 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie stał się manifestacją polskości. Autorami choreografii byli wówczas: Julia Mierzyńska, tancerka baletu warszawskiego, pierwsza wykonawczyni słynnego solo-mazura z dzieła Kurpińskiego i Damsego oraz Maurice Pion. Spektakl okazał się scenicznym przebojem – w XIX wieku gościł na warszawskiej scenie ponad 400 razy.

Zob. także: Wesele w Ojcowie
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama