Ulicami miasta 30 października ponad 200 osób przeszło, by uczcić rocznicę zrzucenia zaborczego jarzma przez mieszkańców w 1918 roku.
Piąty już Marsz Niepodległości zorganizowała w tym roku Młodzież Wszechpolska. Kolumna sformowała się na ul. Urszulańskiej, skąd Krakowską przeszła na Rynek, a stamtąd ulicą Wałową pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie uczestnicy złożyli wiązankę kwiatów. Wcześnie zrobili to przed popiersiem Józefa Szujskiego, który jest jednym z bohaterów tegorocznej edycji tarnowskiego Festiwalu Niepodległości. W tym roku minęła bowiem 180. rocznica urodzin Szujskiego, pochodzącego z Tarnowa wielkiego historyka i myśliciela, współtwórcy krakowskiej szkoły historycznej i obozu „stańczyków”.
Przed marszem przedstawiciele organizacji niepodległościowych spotkali się na Starym Cmentarzu przy grobie Tadeusza Tertila, najwybitniejszego w nowoczesnych czasach włodarza miasta. Tu odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia i zapalono znicze.
- Czujemy się zobowiązani organizować taki marsz w Tarnowie, bo Tarnów był pierwszym niepodległym miastem w Polsce. Cieszymy się, że mieszkańcy miasta czują dumę z tego faktu i przychodzą na marsz, który jest wyrażeniem także naszego patriotyzmu i przekonań - mówi Tomasz Schabowski, prezes Młodzieży Wszechpolskiej w Tarnowie.