Nowy numer 33/2018 Archiwum

Ulga dla całej rodziny

58 młodych diecezjan otrzyma wsparcie z Fundacji im. abp. Jerzego Ablewicza.

To pomoc dla zdolnych uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z rodzin niezamożnych i wielodzietnych. O stypendia starało się ponad 150 osób. Wsparcie trafiło ostatecznie do 58 najzdolniejszych. – Wszystkie aplikacje spełniały kryteria. Niestety fundusze są ograniczone, dlatego stypendia mogliśmy przyznać tylko części. To bardzo dobrzy, interesujący młodzi ludzie, którzy potrzebują wsparcia, by realizować swoje pasje – mówi ks. dr Tomasz Lelito, sekretarz Fundacji. Uroczyste wręczenie stypendiów odbyło się w parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Tarnowie. Stypendyści uczestniczyli w Mszy św. pod przewodnictwem bp. Stanisława Salaterskiego. Tegoroczni stypendyści za pieniądze od Fundacji będą mogli kupić nowe książki, ubranie do szkoły, czy zapisać się na upragniony kurs językowy.

– Ja opłacę internat w Nowym Sączu. To będzie dla mojej rodziny duża ulga, bo mam jeszcze młodsze rodzeństwo – mówi stypendystka Ewa z Brunar, koło Grybowa. Z kolei Aleksandra z Dobrociesza stypendium przeznaczy na kurs językowy. – Zawsze chciałam się zapisać na język angielski. Kupię też nowe książki. Jestem z wielodzietnej rodziny, dlatego to dla nas duże odciążenie – mówi stypendystka. – Kiedy dowiedziałam się, że córka dostanie to stypendium, bardzo się wzruszyłam – mówi mama stypendystki z Ujścia Solnego.

– Córka zawsze marzyła o komputerze..., mnie nie było na to stać, bo maż nie żyje, a ja samotnie wychowuję dwójkę dzieci – dodaje. Przez lata fundacja udzielała jednorazowego wsparcia najzdolniejszym uczniom z niezamożnych rodzin. Od tego roku zmieniły się zasady przyznawania pomocy. Uczniowie będą otrzymywać pieniądze z Fundacji im. abp. Jerzego Ablewicza co miesiąc. Gimnazjaliści w wysokości 250, a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – 300 złotych. – Stypendium, to nie tylko pomoc finansowa, ale również formacja duchowa. Stypendyści będą aktywnie uczestniczyć w życiu swoich parafii i różnych grupach religijnych. Przed nimi także spotkania formacyjne w ramach fundacji – mówi ks. dr Tomasz Lelito. Fundacja finansuje stypendia dla zdolnej młodzieży z datków otrzymanych od indywidualnych ofiarodawców, zbiórek organizowanych podczas udzielania sakramentu bierzmowania czy w trakcie Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma