Nowy numer 48/2020 Archiwum

Pomoc - jak krew - płynie z serca

Przez 25 lat był na każde wezwanie syreny strażackiej, niosąc pomoc innym, teraz sam jej potrzebuje. Z akcją ratunkową ruszyli strażacy z Zakrzowa.

W niedzielę 22 listopada od 8.00 do 12.00 w remizie w Łukanowicach będzie można oddać krew i pomóc strażakowi, który przez 25 lat niósł pomoc innym.

Organizatorem akcji jest Klub Honorowych Dawców Krwi przy OSP w Zakrzowie.

- Chcemy pomóc naszemu koledze z OSP w Izdebniku, który znalazł się w bardzo trudnej sytuacji, zarówno materialnej, jak i bytowej. Jest strażakiem od 31 lat. Dopóki mógł, pomagał innym i był na każde wezwanie syreny strażackiej. Niestety w wyniku choroby stracił obie nogi i od kilku lat porusza się na wózku - mówi Marek Bachara, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakrzowie.

Druh Piotr Sikora, dla którego organizowana jest niedzielna zbiórka, należy do OSP od 1984 roku. Do 2009 był bardzo czynnym i aktywnym strażakiem, praktycznie był na każde wezwanie syreny, dopóki pozwalało mu na to zdrowie. Jest posiadaczem brązowego, srebrnego, złotego medalu strażackiego „za zasługi dla pożarnictwa”. W 1991 roku otrzymał również odznakę „wzorowy strażak”.

Klub HDK OSP Zakrzów w ubiegłym roku także organizował akcję poboru krwi w remizie w Łukanowicach   Klub HDK OSP Zakrzów w ubiegłym roku także organizował akcję poboru krwi w remizie w Łukanowicach
arch. OSP w Zakrzowie
Dziś porusza się na wózku inwalidzkim. - Nie ma nikogo, kto by mu pomógł. Niedawno zmarła jego mama, która się nim opiekowała - dodaje Marek Bachara. Ponadto mieszka w niewielkim drewnianym stuletnim domu, z dużymi progami, bez ubikacji, łazienki, centralnego ogrzewania.

- Chcemy mu pomóc, bo nie stać go na życie w przyzwoitych warunkach - mówi Marek Bachara.

Klub Honorowych Dawców Krwi przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakrzowie działa od 10 października 2008 roku. Jego członkowie przeprowadzili 47 terenowych akcji poboru krwi, podczas których zebrali jej prawie 1000 litrów (dokładnie 972,45 litrów). Przy okazji pomagali dzieciom z domów dziecka oraz uczestniczyli w wielu charytatywnych uroczystościach. Podczas swoich akcji zarejestrowali 100 potencjalnych dawców szpiku kostnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama