GN 48/2020 Archiwum

Dwanaście Bram Miłosierdzia

Drzwi Święte otworzą się nie tylko Rzymie, ale takie będą i w naszej diecezji.

Do tej pory specjalne drzwi, tzw. Święte Drzwi, Święte Wrota, w tym roku nazywane także Bramami Miłosierdzia, otwierane były z okazji rozpoczęcia Roku Jubileuszowego tylko w bazylikach większych w Rzymie.

- W Roku Miłosierdzia ojciec święty chce, aby jak najwięcej ludzi miało dostęp do Bożego miłosierdzia, stąd Drzwi Święte otworzą się także w każdym Kościele partykularnym - mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego tarnowskiej kurii.

Decyzją biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża Święte Wrota zostaną otwarte nie tylko w katedrze tarnowskiej, ale w sumie w 12 kościołach diecezji.

Wśród nich są wszystkie bazyliki mniejsze, których jest aktualnie osiem, oraz dodatkowo cztery inne kościoły, tj. kościół Miłosierdzia Bożego w Dębicy, kościół parafialny w Dąbrowie Tarnowskiej, sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego w Ciężkowicach i kościół Matki Bożej w Krynicy-Zdroju.

Święta Brama wiąże się z tradycją świętowania lat jubileuszowych, kiedy odpust można było uzyskać, tylko udając się z pielgrzymką do Rzymu. Przejście przez bramę symbolizowało możliwość otrzymania odpustu. Od III niedzieli Adwentu, czyli 13 grudnia 2015 roku, do zakończenia roku liturgicznego, a więc 20 listopada 2016 roku, odpust zupełny będzie można uzyskać w każdym z dwunastu wymienionych kościołów naszej diecezji.

- W tym wypadku uzyskanie odpustu zupełnego jest związane z pielgrzymką do kościoła jubileuszowego, tj. przejściem przez Bramę Miłosierdzia, uczestnictwem w nabożeństwie, przede wszystkim Eucharystii, oraz wypełnieniem warunków zwyczajnych, czyli byciem w stanie łaski uświęcającej, przyjęciem Komunii św., modlitwą w intencjach ojca św. i wyzbyciem się przywiązania nawet do grzechu lekkiego - dodaje ks. Zbigniew Pietruszka.

Z okazji Roku Miłosierdzia wszyscy spowiednicy otrzymali władzę zwalniania z ekskomuniki i rozgrzeszania osób winnych aborcji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama