Jego kult sięga w Nowym Sączu XIV wieku. Od 230 lat pielgrzymi oddają mu cześć w bazylice św. Małgorzaty.
230 lat temu obraz Świętego Oblicza znalazł się w kolegiacie św. Małgorzaty w Nowym Sączu, obecnie bazylice mniejszej i sanktuarium Pana Jezusa Przemienionego.
Z okazji tej rocznicy Kapituła Kolegiacka w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i parafia św. Małgorzaty zorganizowały konferencję naukową, poświęconą obrazowi Pana Jezusa, który jest przechowywany w sądeckiej farze.
Zaproszonych prelegentów i gości, m.in. z Warszawy, powitał kustosz sądeckiego sanktuarium i prepozyt Kapituły Kolegiackiej ks. prał. Jerzy Jurkiewicz. Pierwszym prelegentem konferencji był bp Michał Janocha z Warszawy, który w skrócie przedstawił historię wizerunków Oblicza Jezusa w dziejach sztuki sakralnej. – Obecność takich obrazów w sztuce sakralnej Wschodu i Zachodu wynika z potrzeby wizualizacji tego, w co, w Kogo się wierzy. Posiadamy zmysł wzroku, który należy do najsilniejszych. Dlatego szczególnie w wiekach średnich ludzie zapragnęli zobaczyć, widzieć Jezusa przez pryzmat wizerunków typu „veraicon”, czyli „prawdziwe, święte oblicze” – mówi bp Janocha.
Zdaniem biskupa, w Polsce nie ma takiego ośrodka religijnego, pielgrzymkowego, w którym część odbiera obraz Oblicza Pana Jezusa. – U nas najwięcej jest obrazów Matki Bożej, które czcimy w różnych sanktuariach. Wizerunków Świętego Oblicza Pana Jezusa jest natomiast stosunkowo niewiele i większość z nich znajduje się w muzeach. Sanktuarium sądeckie jest nie wiem, czy nie jedynym w Polsce, jeśli chodzi o kościoły rzymskokatolickie, w którym tak wielką cześć odbiera Oblicze Pana Jezusa – dodaje bp Janocha.
Interesujące fakty na temat pochodzenia obrazu z sądeckiej bazyliki przedstawił ks. prał. Tadeusz Bukowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Obraz Świętego Oblicza Pana Jezusa powstał w stylu malarstwa czeskiego w latach 1350–1370 w pracowni związanej z franciszkanami, którzy szerzyli kult Świętego Oblicza z bazyliki na Lateranie w Rzymie. O włoskiej proweniencji obrazu w Nowym Sączu świadczyłoby m.in. zielone tło wizerunku.
Teologiczne konotacje sądeckiego wizerunku przedstawił ks. dr hab. Janusz Królikowski z UPJPII w Krakowie Sekcja w Tarnowie. O cudownym obrazie z Laon mówiła dr Maria Ołdakowska, zaś dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek przedstawił pracę nad inwentarzem kultu obrazu Przemienienia Pańskiego z Nowego Sącza w dawnej Rzeczypospolitej. – Dla mnie bazylika, gdzie znajduje się i jest czczony obraz Pana Jezusa, jest miejscem, do którego zawsze prowadziła mnie moja mama. Mieszkaliśmy w okolicy ul. Węgierskiej, więc pielgrzymka na odpust w sierpniu była zawsze wielkim i ważnym wydarzeniem w moim domu. Potem przychodziłam tu, by powierzyć Panu Jezusowi różne problemy. Dziś robię tak samo – mówi Bożena Jawor, obecnie przewodnicząca Rady Miasta Nowy Sącz.