Nowy numer 26/2022 Archiwum

Beatyfikacja misjonarza z Zawady

W sobotę 5 XII w Chimbote w Peru zostanie wyniesiony na ołtarze o. Zbigniew Strzałkowski OFMConv.

- Przeżywając beatyfikację naszego rodaka, dziękujmy Bogu za to, że tarnowska diecezja - „ziemia świętych i błogosławionych” - kolejny raz wydała piękny owoc świętości życia kapłańskiego i zakonnego - pisze w komunikacie odczytanym w kościołach naszej diecezji 29 listopada bp Andrzej Jeż.

W sobotę 5 grudnia w Chimbote obok pochodzącego z naszej diecezji o. Zbigniewa zostaną wyniesieni do chwały ołtarzy dwaj inni męczennicy, jeden z nich to także franciszkanin o. Michał Tomaszek.

O. Zbigniew i o. Michał 9 sierpnia 1991 roku w peruwiańskich Andach ponieśli śmierć męczeńską z rąk terrorystycznej organizacji komunistycznej Świetlisty Szlak, która uznała ich pracę misyjną za szkodliwą dla planowanej przez tę organizację komunistycznej rewolucji.

Będą oni pierwszymi polskimi misjonarzami-męczennikami, którzy zostaną wyniesieni na ołtarze. Na tę uroczystość udaje się biskup tarnowski Andrzej Jeż, ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji, oraz ks. Czesław Haus, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnowie, były misjonarz w Peru.

6 grudnia we wszystkich kościołach parafialnych zostaną odprawione Msze św. dziękczynne za beatyfikację o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Diecezjalne dziękczynienie odbędzie się w przeddzień Światowego Dnia Życia Konsekrowanego 1 lutego o godz. 18.00 w tarnowskiej katedrze.

W rodzinnej Zawadzie o. Strzałkowskiego w kościele już w piątek 4 grudnia o godz. 18.30 odbędzie się wieczornica poświęcona jego pamięci przygotowana przez uczniów i nauczycieli miejscowej szkoły, której jest patronem. Msze dziękczynne za jego beatyfikację będą w pierwszą sobotę grudnia (5 XII) o godz. 18.30 i w niedzielę 6 grudnia o godz. 11.00.

Projekt tablicy pamiątkowej poświęconej o. Zbigniewowi Strzałkowskiemu   Projekt tablicy pamiątkowej poświęconej o. Zbigniewowi Strzałkowskiemu
arch. parafii św. Marcina w Zawadzie
- W naszym kościele powstanie także nowy ołtarz z relikwiami błogosławionego - mówi ks. Adam Wyrwa, proboszcz w Zawadzie. W kościele także stanie rzeźba bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, którą wykonuje mieszkaniec Zawady Wojciech Ruszel. Zmieniona zostanie ponadto tablica pamiątkowa poświęcona pamięci o. Zbigniewa Strzałkowskiego, która znajduje się pod kościelną dzwonnicą.

Natomiast 4 grudnia wieczorem, tuż po Wiadomościach TVP 1, zostanie wyemitowany dokumentalny film "Życia nie można zmarnować" ukazujący życie i męczeństwo o. Zbigniewa i o. Michała. Film zostanie powtórzony w niedzielę 6 grudnia o 9.30 w telewizyjnej Jedynce.

Ponadto młodzież z PDMD działająca przy parafii św. Jana Nepomucena w Bochni zaprasza na projekcję filmu "Czas zawieszony" o o. Strzałkowskim i o. Tomaszku. Ten trwający ok. 30 min. dokument powstał w 1993 roku w ramach cyklu "Misjonarze" w reż. Włodzimierza Gołaszewskiego i Stefana Truszczyńskiego.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama