Nowy numer 48/2020 Archiwum

Biskup w Andach

Biskup tarnowski Andrzej Jeż odwiedził tarnowskich misjonarzy pracujących w peruwiańskich górach.

Do Peru pasterz Kościoła tarnowskiego poleciał na beatyfikację o. Zbigniewa Strzałkowskiego, pochodzącego z Zawady pod Tarnowem misjonarza zamordowanego przez Sendro Luminoso w 1991 roku.

Od 7 do 10 grudnia biskup tarnowski Andrzej Jeż przebywał zaś z wizytą u tarnowskich księży pracujących w peruwiańskich Andach na wysokościach sięgających 3650 metrów n.p.m.

- Choć nie zdążył odwiedzić wszystkich siedmiu księży w ich parafiach, to spotkał się ze wszystkimi. Biskup w Andach   Z prezentem otrzymanym w Pampas Ks. Krzysztof Czermak Wizyta rozpoczęła się w poniedziałek w parafii pw. Świętego Proboszcza z Ars w Huancayo, gdzie od ponad roku pracuje najmłodszy wiekiem i stażem ks. Paweł Stec- mówi ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji.

W Huancayo, stolicy archidiecezji o tej samej nazwie, biskup Andrzej złożył też wizytę miejscowemu pasterzowi, abp. Pedro Barreto.

Kolejnego dnia biskup tarnowski odwiedził parafię w Pampas, gdzie proboszczem od 10 lat jest ks. Robert Zając. W miejscowym kościele odbyła się Msza św. z udziałem biskupa Isidro Bario Bario. Był to drugi dzień odpustu z okazji uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP w dziesięciotysięcznym Biskup w Andach   Z biskupem Huancavelica Isidoro miasteczku. Tutaj również odbyła się rozmowa miedzy obydwoma biskupami, podczas której biskup diecezji Huancavelica Isidro powtórzył prośbę o nowych misjonarzy z Tarnowa.

Wieczorem pasterz Kościoła tarnowskiego dotarł do miejscowości Izcuchaca, gdzie miało miejsce spotkanie z tarnowskimi misjonarzami połączone z planowanym wcześniej poświęceniem plebanii wybudowanej przez księży Grzegorza Łukasika i Wiesława Tworzydle, a dokończonej przez ks. Grzegorza Trojana, który od kilku miesięcy tę plebanię zamieszkuje. W spotkaniu, oprócz wspomnianych misjonarzy tarnowskich, udział wzięli również pozostali: ks. Wiesław Mikulski z Surcobamby i ks. Antoni Lichoń ewangelizujący w wikariacie apostolskim San Ramon.

Na zakończenie swej wizyty u misjonarzy tarnowskich w górach, ksiądz biskup odwiedził Huando, kolebkę tarnowskiego zaangażowania w ewangelizację Peru, do którego pierwsi dwaj księża tarnowscy przybyli na początku 1992 roku.

Wieczorem 10 grudnia o godz. 20.00 biskup tarnowski przewodniczył Eucharystii i wygłosił kazanie w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Limie, wybudowanym przez ks. Czesława Hausa, który z wielkim oddaniem przepracował w Peru 13 lat. Była to Eucharystia w 20. rocznicę utworzenia parafii i w 15. rocznicę konsekracji kościoła, której 30 grudnia 2000 roku dokonał bp Wiktor Skworc. Parafianie z wielkim entuzjazmem pozdrawiali biskupa tarnowskiego oraz swego byłego proboszcza ks. Czesława. Ósmym kapłanem tarnowskim odwiedzonym przez księdza biskupa jest najdłużej pracujący w Peru, w okolicach Limy, ks. Czesław Faron, u którego zatrzymał się biskup Andrzej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama